Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

O STRONIEBlog ten, docelowo strona www, ma na celu zebrać jak najwięcej informacji o zespołach  z naszego pięknego rodzimego kraju, z szeroko pojętego nurtu muzycznego zwanego metalem. Nie będę tu charakteryzował tego stylu, zwrócę uwagę tylko na fakt, że jak sam gatunek ewoluował w różne strony, tak samo zmieniało się pojmowanie, który zespól gra jeszcze metal, a który trzeba zdegradować do innego gatunku. Najlepiej obrazuje to lista Metal Top 20, która można przeanalizować na form ‘80, dzięki ciężkiej pracy m.in. Grzegorza Fulczyńskiego. Fakt ten jest o tyle istotny, że wypadku zespołów, do których nagrań dotarcie współcześnie jest w praktyce nie możliwe, muszę się wyłącznie oprzeć na tym, co podaje źródło. Dlatego mogą się tu pojawić zespoły, które nie mają nic wspólnego z tym nurtem (hard rock, core). Oczywiście zostaną one usunięte, gdy bezspornie uda się zweryfikować styl, w jakim naprawdę grały.
Blog obejmuję ramy czasowe od przełomu lat 70 i 80 ubiegłego wieku po dzień dzisiejszy. Jak można łatwo zauważyć, na dzień dzisiejszy skupiam się na przedstawieniu zespołów, które grały lub których początki sięgają lat 80 i wczesnych 90 ubiegłego wieku. Powód jest prosty, wspomnienia ludzkie blakną z roku na rok oraz nigdy nie wiadomo, kiedy odejdzie kolejna osoba tworząca, która tworzyła muzykę pozwalającą nam oderwać się od szarej rzeczywistości. Oczywiście, jeśli jakaś młoda grupa zechce się znaleźć na MP, nie widzę żadnych problemów, wystarczy że podeśle odpowiednie materiały, na podstawie których przygotuję artykuł.
            Pisząc biografie opieram się wyłącznie na następujących źródłach: wywiady, notki prasowe, materiały promocyjne zespołów i imprez. Po zebraniu wystarczającej puli informacji, lub gdy uznam, że pozyskanie interesujących mnie informacji jest nie możliwe inną drogą niż wywiad z muzykiem, w miarę możliwości postaram się go przeprowadzić. Każda informacja podana na stronie ma odsyłacz do źródła, z którego ją zaczerpnąłem, wypadku gdy pojawia się w odsyłaczach „informacja niepotwierdzona źródłowo”, oczna to najczęściej fakt, który wynika z innych ale sam nie jest podany w żadnym dostępnych źródeł. 

 M.K.

1 komentarz:

  1. a o KAT nie piszecie? www.kat.com.pl - taka piękna historia

    OdpowiedzUsuń