Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

niedziela, 25 maja 2014

Yossarian aktualizacja 24.05.14


Grupa powstaje 13 listopada2 w 1988 roku przy ODK „Na Skarpie”2 w Toruniu1 gdzie ma próby w klubie „Zodiak”5. Z połączenia się dwóch formacji4,5: OSY z której pochodzili Mariusz Jakubcewicz gitara i basista Jacek Winkiel4, a drugiej dołączyli Michał Tyde śpiew, Piotr Wytuszyński perkusja oraz gitarzysta Tomasz Iwanowski4. Nazwę zespołu zaczerpniętą od nazwiska głównego bohatera powieści Paragraff 22, autorstwa Josepha Hellera, zaproponował Tomasz Iwanowski4 i została zaakceptowana przez cały zespół4. Grupa wykonywała wtedy muzykę oscylującą w stylu pomiędzy Heavy a amerykańskiego Power Metalem4. Pierwsze teksty grupy napisał Winkiel4, należący ówcześnie do grupy literackiej Centauro4 z Łodzi4. Poruszał w nich niespotykane jak dotąd na polskiej scenie metalowej, tematy jak pogoń za uciekającym więźniem obozu koncentracyjnego4. W okresie tym grupa korzystała też z utworów stworzonych przez Jakubcewicza i Winkiela w OSIE4. Jakubcewicz organizował dla grupy sprzęt4,5, sprowadzając go z U.S.A.4. Opiekunem grupy z ramienia ODK był Piotr Wróblewski5. 25-ego listopada Yossarian2 występuje na Wojewódzkim Festiwalu Muzyki Rockowej w Toruniu1,2, gdzie zdobywa wyróżnienie1,2.

Yossarian a.d. 1988r
Po pewnym czasie Winkiel postanawia opuścić zespół4, czego przyczyną była jego decyzja, że po za kończeniu służby wojskowej wraca do rodzinnej Łodzi, by podjąć tam studia4. Jego miejsce zajmuje Sylwester Wasielewski4.


Z początkiem lat 90 po rozpadzie grupy Tyde, Jakubcewicz i Wasielewski formują Power Age3. Tyde następnie śpiewa w Drinker’s Blues3 a Jakubcewicz kończy przygodę z muzyką3. Tomasz Iwanowski grał w Bastard.------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[1] Jan Skaradziński „Skraju” Non Stop nr 03/04 1989r
[2] Janusz Merz i Marcin Warzyńczak „Thrash Spray” Na przełaj 89
[3] Informacja nie potwierdzona
[4] Jacek Winkiel korespondencja mailowa z autorem

Zdjęcia pochodzą z archiwum Michała Tyde i Mieczysława Kaczorowskiego i Jacka Winkiel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz