Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

poniedziałek, 6 maja 2013

Raxas

Logo z ulotki promocyjnej zespołu 1986

Grupa, powstaje w Olsztynie1,6 jesienią1 1986r1,2 za sprawą Zbigniewa „Vike” Wróblewskiego1 wyrzuconego z zespołu Vader4 z powodu odmiennych aspiracji co do stylu wykonywanej muzyki2,3,4. W pierwszym składzie prócz Wróblewskiego znaleźli się6 wokalista Piotr „Snake”,  gitarzysta Bogdan „Ronnie” Gawroński,  basista Cezary „Cezar” Alończyk i perkusista Jurek „Zwierzak” Daliga6.

Pierwszy skład, od lewej: Wróblewski, Gawroński, Daliga i Snake4

W kapeli dochodziło do częstych zmian personalnych4 czego powodem były ostre wymagania jakie stawiał muzykom Wróblewski4. Z pierwotnego składu do czasu rozpadu grupy dotrwał tylko Daliga4. Przez zespół przewinęli się tacy gitarzyści jak Grzegorz Kortan4 późniejszy lider punk rockowego I Want You4,8 oraz Piotr Szymański4,8 w Raxas grający od 1987r do 1988r8, a następnie m.in. w Tom Sawyer, I Want You8, Big Day4,8.  
Olsztyniacy w czasie swej działalności zaliczyli m.in. Metal Meeting ‘875, Thrash Camp ’881,  oraz też sami organizowali koncerty w rodzimym mieście7. Zdołali też nagrać kilka utworów dla Rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie1. W 1991 roku Wróblewski wyjeżdża na trzy miesiące do Szwecji, a gdy po powrocie dowiaduje się ze zespół nie zagrał ani jednej próby w czasie jego nieobecności, oddaje kierownictwo Dalidze i odchodzi z Raxas2. Grupa przestaje istnieć latem tegoż roku1,4.Wróblewski po odejściu rejestruję własną działalność gospodarczą i pod szyldem „Merlin Pickups” zajmuje się wyrobem przystawek do gitar2,4. Snake zajął się sprzedażą nieruchomości i wykonywaniem tatuaży4 oraz wraz z Gawrońskim udzielał się w Amen4.  Daliga podjął prace w firmie elektronicznej4. Alończyk ginie w 1996 roku w niewyjaśnionych okolicznościach4

------------------------------------------------------------------------
Skład 1986:6
Piotr „Snake” - śpiew
Zbigniew "Vika" Wróblewski - gitara
Bogdan „Ronnie” Gawroński,   - gitara prowadząca
Cezary „Cezar” Alończyk  - gitara basowa
Jurek „Zwierzak” Daliga6, - perkusja

------------------------------------------------------------------------
Sesje nagraniowe, dyskografia:
198? – nagrania dla Rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie1

------------------------------------------------------------------------


[1] Jacek Adamczyk „Leksykon Polskiej Muzyki Hard And Heavy (10)”, „Na Przełaj” nr 1989
[2] Zbyszek „Vika” Wróblewski wywiad dla http://konkurs.magazyngitarzysta.pl/ 05.05.2013
[3] Wojciech Lis “VADER STORY ACT I „Necrolust”(PL)”  http://www.oldschool-metal-maniac.com/index.php 05.05.2013
[4] Zbyszek “Vika” Wróblewski “Vader” wywiad dla NNCh nr1 1997r
[5] Marcin „Diabolic Force – “Metal Meeting”, “Diabolic Force nr “ 1987r
[6] Ulotka promocyjna  grupy 1986r
[7] “Raxas / Haron”  Thrashem All nr 3 1988

Zdjęcia pochodzą z NNCh Nr1


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz