Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

niedziela, 26 maja 2013

Stonehenge

Grupa powstała w styczniu 1990 roku1 w Warszawie6. W początkowym okresie przez grupę przewija się wielu muzyków3 aż wreszcie formuje się następujący skład: Norbert Smoliński śpiewający uprzednio w ASTAT i Haron, Marcin Nawrocki i Piotr Winnicki gitary, Rafał Załęski bas, a za perkusją Paweł Bartoszewski1,3,5. Zespól debiutuje scenicznie w czerwcu ’91 w Domu Kultury w Bródnie3, październiku występuje na Thrash Park3. Wiosną 1993 roku Stonehenge wysyła taśmę zgłoszeniowa na Marbolo Rock In ’933, dzięki której kwalifikuje3 się na koncert  eliminacyjny 20 kwietnia6 w klubie „Kolekcjoner”6 w Chorzowie3,6, który jednogłośnie wygrywa3. W odbytym 28 maja, w Klubie „Stodoła” w Warszawie6, finale zdobywa drugie1,3 miejsce oraz nagrodę publiczności3. Piątego sierpnia o trzeciej nad ranem2 grupa występuje na małej scenie w Jarocinie2,3. 11 grudnia zespół zagrał,w finale XIX Mokotowskiej Jesieni Muzycznej3 jako jedyny reprezentant thrash metalu3. Występ ten zaowocował kontraktem na nagranie kasety z materiałem koncertowym dla M&M Records3.
Z początkiem 1994 roku3 Stonehenge  daje występ w Studio S4 PRiTV w Warszawie przy ul. Woronicza 173,5, który zostaje zarejestrowany i wydany przez M&M Records3,5.
W 19957 roku od grupy odchodzi Smoliński4 a na jego miejsce Winnicki zaprasza Macieja Taffa śpiewającego uprzednio w Geisha Gorner4. Stonehenge wkrótce potem przeradza się w Low7.

-------------------------------------------------------------------------------
Dyskografia
1993 – taśma zgłoszeniowa na Marbolo Rock-in ‘93
1994 – 100% Koncert, M&M Records MMC005

-------------------------------------------------------------------------------
Skład:
Norbert „Smoła” Smoliński - śpiew
Marcin „Iron” Nawrocki - perkusja
Piotr „Wino” Winnicki - gitara
Rafał „Jeżu” Załęski - bass
Paweł „Mesjasz”, „Mess” Bartoszewski - gitara

-------------------------------------------------------------------------------

[1] Folder Jarocin 93
[2] Wojtek Lada „Big Nojz” Brum nr 1 1993
[3] Paweł Zeitz „100%
[4] Maciej Taff „Low” wywiad przepr. W. Wysocki, Brum nr 01. 1996
[5] Stonehenge „Koncert 100%”, M&M Records.
[6] “25 Finalistów Marlboro Rock-in ‘93” Teraz Rock 1993r
[7] Informacja niepotwierdzona

1 komentarz:

  1. dzięki wielkie za ten post :) pamiętam tamte czasy i dobrze że zadbałeś o to, żeby to całkiem się nie rozpłynęło :)

    OdpowiedzUsuń