Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

niedziela, 9 czerwca 2013

Krater

Historia grupy sięga połowy lat osiemdziesiątych kiedy to dochodzi do połączenia się dwóch krośnieńskich zespołów Formacji K. i Grypsu1. Nowo powstała formacja przyjmuje nazwę Metal Horse i gra kompozycje utrzymane w różnej stylistyce jak heavy metal, hard rock, punk rock a nawet blues1. W 1987 po ustabilizowaniu się składu w postaci Andrzej Zdeb gitara, śpiew; Kazimierz Krygowski gitara; Tomasz Ginalski bas i Leszek Krygowski perkusja3, grupa przyjmuje nazwę Krater i zaczyna grać thrash metal1.


W 1988 roku grupa bierze udział w II Przeglądzie Zespołów Młodzieżowych „Rock Meeting” w Rzeszowie1, na którym zostaje dostrzeżona przez jurora Andrzeja Wiśniewskiego z formacji R.S.C.1, który wychodzi z propozycja nagrania przez zespół materiału w jego prywatnym studio1. Zarejestrowany materiał miał zostać wydany przez Klub Płytowy Razem na splicie z K.S.U i R.S.C. ale nic z tego nie wyszło1, a materiał trafia na demo „Droga Cieni”1,2. Rok 1989 Krater kończy udziałem w następnej edycji rzeszowskiego „Rock Meeting” odbytej  18-19 listopada1,2. Grupa zostaje ciepło przyjęta przez fanów, ale organizatorzy obiecują zespołowi ze już więcej nie wystąpi na przeglądzie1.  W 1990 roku grupa występuje jako gwiazda4 17 marca na „Mega Metal Storm I”1,2,4 oraz na Thrash Invasion2,5, gdzie podczas występu ulega awarii gitara basowa5, zespół wykonuje jeszcze dwa utwory jako trio; gitary i perkusja i schodzi ze sceny5. Kilka miesięcy później grupa wchodzi do studia2 by zarejestrować m.in. takie utwory jak „Otchłań”, „Gniew Bogów”, „Wilkołak” „Czas przemian” i „Spowiedź”1 na drugie demo mające trwać blisko 60 min1. Podczas sesji z niewiadomych przyczyń zespół opuszcza Ginalski, który emigruje później za granicę2. Krater przerywa sesję i zawiesza działalność do czasu znalezienia nowego basisty. Teksty dla grupy pisał Tomasz Syrek1, a za dystrybucje pierwszego dema odpowiedzialne było Diabolic Noise Production1,2.

---------------------------------------------------------------------
Dyskografia
1989 - „Droga Cienia” – demo

----------------------------------------------------------------------
Skład:
Andrzej Zdeb – gitara, śpiew
Kazimierz Krygowski – gitara
Tomasz Ginalski – bas
Leszek Krygowski – perkusja

----------------------------------------------------------------------
[1] „Krater” Diabolic Noise nr 2
[2] „Krater” Eternal Heretic zine nr 6
[3] Informacja nie potwierdzona
[4] Jarosław Szubrycht „Mega Metal Storm I” Diabolic Noise nr 3
[5] Fazi „Thrah Invasion” Diabolic Noise nr 3

Zdjęcie pochodzi z [1]

1 komentarz:

  1. Fajne czasy, Klub Techniki, próby itd. Pamiętam Artur

    OdpowiedzUsuń