Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

niedziela, 2 czerwca 2013

Scarecrow


Logo z ostatniego okresu działalności grupy.
Grupa powstaje wrześniem 19873,4,8 roku w Bydgoszczy8, kiedy to do zespołu Kataharsis2, w którym zostało dwóch muzyków Robert Wiśniewski śpiew i bas oraz Dariusz Karwecki perkusja10, dołącza dwóch gitarzystów Jarosław Szmarszcz i Adam Gołębiowski1,10 z niedawno rozwiązanego Lord Vader’a1,2. Nowopowstały zespół przyjmuję nazwę Scarecrow2, która pochodzi od tytułu jednego z utworu zespołu2 w którym tytułowy strach an wróble symbolizuje Jezusa a wróble ludzi, którzy tak jak ptaki boją się wymyślonej postaci3. Grupa w okresie tym wykonuję brutalny thrash metal europejskiej szkoły3,4, gra również część utworów Lorda Vadera skomponowanych przez Smarszcz’a i Gołębiowskiego1.  Z końcem roku zespół korzystający z usług Witolda Albińskiego jako menadżera1, wysyła kasetę,  na Metalmanię 88 gdzie dochodzi do etapu przesłuchań na żywo1,8.   Przesłana taśma w rzeczywistości jest materiałem Lord Vadera, wysłanym z braku zarejestrowanego własnego materiału1


W kwietniu 1988 roku Karwiecki zostaje powołany do wojska3,4,8 a miesiąc później8 Gołębiowski żeni się i poświęca rodzinie4. Grupie po licznych przesłuchaniach4 udaję się dopiero we wrześniu znaleźć odpowiedniego perkusistę w osobie Tomasza Kośmidera3,4,8. Niedługo później grupa grając już wyłącznie jako trio, zmienia styl na thrash core3, oraz przyjmuje image sceniczny w postaci kapturów na głowach muzyków10. W roku tym grupa bierze udział  na Drrramie ’88 odbytej 26-27 sierpnia,  na Thrashfest ’88 i  3 września na S’thrash’ydle ’883,8.


W lutym 1989 grupa nagrywa taśmę z siedmioma instrumentalnymi utworami11: “The murder”, “Mother!! – You Fucking Bitch”, “Dementia”,  “The Last Sacrament”, “Scarecrow”, “Hyena”, “The Carrion” a we wrześniu wchodzi do studia Radia Bydgoszcz gdzie rejestruje swe pierwsze demo „Deo Optimo Maximo”3,4,8. Materiał zawiera sześć utworów: „ Ostatni Sakrament”, „Hiena”, „Życie A Po Nim Śmierć”, „Scarecrow”, „Kurwa Matka” i „Jestem w Tobie”5 i trwa niecałe 9 minut5. Grupa występuje na Drrramie ’887,12 odbytej 26-27 sierpnia, po której to rezygnuje ze swego dotychczasowego imagu, z przyczyny przeszkadzania w graniu7. Dzięki emisji dema w radiu grupie została obiecana kolejna sesja nagraniowa w studiu radia Bydgoszcz11. Scarecrow  rozpada się w 199112 roku a Wiśniewski wraz z Radosławem Giżyńckim w kolejnym roku tworzą żespół Indulgence10 w którym udziela się również Kośmider12.
---------------------------------------------------------------------------------
Dyskografia:
1989 –  „Instrumental Promo-Tape OF D.O.M.”11
1989  Wrzesień – „Deo Optimo Maximo”

---------------------------------------------------------------------------------
Skład 1987 – kwiecień 1988
Robert „Wolf”, „Maniek”2 Wiśniewski  - śpiew, bas
Jarosław „Chudy” Smarszcz – gitara
Adam „Jimas”  Gołębiowski – gitar
Piotr „Mefisto”  Karwecki – perkusja

Skład kwiecień - maj 1988
Robert „Wolf”, „Maniek”2 Wiśniewski  - śpiew, bas
Jarosław „Chudy” Smarszcz – gitara
Adam „Jimas”  Gołębiowski – gitar

Skład maj – wrzesień  1988
Robert „Wolf”, „Maniek”2 Wiśniewski  - śpiew, bas
Jarosław „Chudy” Szmarszcz – gitara

Skład wrzesień 1988 – 1991
Robert „Wolf”, „Maniek”2 Wiśniewski  - śpiew, bas
Jarosław „Chudy” Smarszcz – gitara
Tomasz „Tomaszek” Kośmider – perkusja

---------------------------------------------------------------------------------

[1] Witold Albiński „Lord Vader” wywiad przepr. Wojciech Lis dla NNCh nr
[2] Robert Wiśniewski „Scarecrow” wywiad przepr. Eternal Torment nr 4
[3] Robert Wiśniewski “Scarecrow” wywiad przepr. Butcher nr1
[4] Robert Wiśniewski “Scarecrow” wywiad przepr. Dethroner 2
[5] Kaseta “Deo Optimo Maximo”, Scarecrow 1989r
[6] “Vader: Slashing Death: Quo Vadis: Morgoth: Scarecrow: Beerhead” Kicha Zine Unitive nr 3 1991r
[7] Robert Wiśniewski “Scarecrow” wywiad przepr. Necrosyphilis nr 1 1991
[8] Robert Wiśniewski “Scarecrow” wywiad przepr. Necronomicon nr 1 1991
[9] Robert Wiśniewski “Scarecrow” wywiad przepr. Underground Maniac nr 4 1991r
[10] Tomasz Godlewski “Jaskinia Hałasu” 2012r Karga
[11] Ulotka promocyjna zespołu  wykonana przez Dariusz Wiącek
[12] Informacja  niepotwierdzona


Zdjęcia pochodzą z internetu oraz [4]

3 komentarze:

  1. D.O.M. ma wkrótce zostać wydane na CD przez Thrashing Madness, oczywiście z utworami bonusowymi, zdjęcia, wywiady etc, oprócz tego ma wyjść demo polskiego Slaughter.

    OdpowiedzUsuń
  2. Scarecrow nigdy nie grał kawałków Lorda Vadera,nie ten klimat.

    OdpowiedzUsuń
  3. Chudy jeszcze grając z Lordem,był współzałożycielem Scarecrow....Lord to dostojna muza......SCARECROW to była furia!!!

    OdpowiedzUsuń