Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

środa, 8 stycznia 2014

Szwadron Archanioła Gabriela (S.A.G.)Grupa powstaje w 1985 roku w Szczecinie1. W skład zespołu wchodzą gitarzyści Dariusz Niewiarowski i Mariusz Bączkiewicz, basista Sławomir Konieczny, perkusista Józef Kuśmierek oraz Krzysztof Kosiorek śpiew1. Po tragicznej śmierci Koniecznego w grupie dochodzi do zmian1. Nowym basistą zostaję Sławomir Łunkiewicz, Bączkiewicza zastępuje Jarosław Chilkiewicz a Kosiorka Tomasz Hajduk. Kuśmierek w okresie tym gra równocześnie w formacji Kac Gigant Band (KGB)1 a w 19872 opuszcza zespól a jego miejsce zajmuję Jacek Mroczkowski2. Pod koniec lat 80-tych grupa nagrywa materiał utrzymany w stylistyce melodyjnego heavy metalu2. Zespól brał udział kilkakrotnie  w cyklicznym przeglądzie amatorskich zespołów BaBluRoJa1, podczas jednego z nich zdobył nagrodę publiczności1.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[02] Informacja nie potwierdzona źródłowo

12 komentarzy:

 1. nie śmiem podważać Twojego źródła, ale... Bączek (Mariusz Bączkiewicz, gitarzysta SAG, potem QV) na wkładce cd wznowionej przez Dywizję KOT pierwszej płyty QUO VADIS wspomina mniej więcej tak: "... w 1986 roku odszedłem od mojej poprzedniej grupy SZWADRON ARCHANIOŁA GABRIELA po czterech latach ciągłych zmian...", co ewidentnie sugeruje, że SZWADRON nie powstał w 1985 roku, a w okolicy 1982...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wybacz ale tutaj nie ma w prost powiedziane, że te cztery lata to był S.A.G. Przez 4 lata znając realia, mogło być to nawet 10 rożnych projektów, które scalała jedna, dwie osoby, wspólne miejsce prób etc. Źródło na którym się oparłem pisze tak w biografii swojego perkusisty Kuśmierka, więc pewnie na jego wspomnieniach się opierało: "Rok 1985 to początek naprawdę poważnego grania. Powstaje heavy-metalowy zespół S.A.G. (Szwadron Archanioła Gabriela)".

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście każde źródło się może mylić i do czasu aż nie zweryfikuję tego z muzykami grupy albo nie dotrę do nowych informacji mówiących wprost o historii grupy pozostaje rok 85. Dziękuje za zwrócenie uwagi i będę pamiętał o sugerowanej dacie.

  OdpowiedzUsuń
 4. miałem przyjemność słuchać SAG , było to w Iławie w roku chyba 1988 lub /89 organizatorem był MDK , a całość tej imprezy nazywała się ASOCJACJE GITARY.

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałem tą przyjemność oglądać ich koncert w Słowianinie (Szczecin) - być może na Babluroji. To było po roku 1991...jeszcze grali. Pamiętam, że zrobili na mnie ogromne wrażenie, zajebisty heavy metal!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Także widziałem ich koncert w Slowianinie. Miałem też ich materiał nagrany dla ARP, na kasecie. Myślę że jakby dobrze się zakręcić nagranie do odzyskania. Akustyk Artur z byłego ARP bardzo lubił ich nagrania, dlatego powinien je jeszcze mieć. Długi czas taśma była u mnie ale po kolejnej przeprowadzce mogła zaginąć.

   Usuń
 6. Cecil odszedl z SAG jeszcze przed smiercia. Gralem tam po nim na basie . Proby mielismy w piwnicy kina Promien. Potem sie to wszystko rozpadlo by zlozyc pozniej na nowo , nie wiem kto pozniej tam gral , wyjechalem na zachod.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłby wielce wdzięczny za kontakt poprzez maila metallorum@wp.pl w celu naniesienia poprawek i rozbudowy biosa.

   Usuń
 7. Jarek Chilkiewicz po rozpadzie wysłał nagrania S.A.G. do Kanclerzowej do Wa-wy. Łowca talentów (pani Kanclerz) zaproponowała mu pracę muzyka sesyjnego. Grał z Kasią Kowalską i innymi (ostatnio z "Braćmi"). Czyli dalej działa jako muzyk sesyjny.
  Jacek Mroczkowski przyjął się do pracy do dużej firmy meblarskiej, ostatnio pracował w małej firmie stolarskiej (spotkałem go). Zawsze jak się spotykamy gadamy o "starych karabinach"
  "Makary" wokalista przepowiadany jako głos metalu Polskiego zniknął. Z początku znany był w towarzystwie (wszyscy go lubili i każdy chciał z nim wypić). Bywał na różnych lokalnych imprezach, potem ślad po nim zaginął. Ktoś wspominał że siedzi na zachodzie, ale jak jest....
  Basista Sławek wraz z ojcem prowadził parking w Goleniowie. Spotykałem go kilkukrotnie, ale nie był skory do rozmów.
  Tak że z całego ostatniego składu Chilek rozwijał się muzycznie i dalej to robi.Ostatnio Kasia Kowalska na dniach Goleniowa wspominała go.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zespół powstał dużo wcześniej niż 1985 rok, jeszcze mniej więcej w 1982 r. grał próby razem z moim tatą Andrzejem na perkusji i gitarzystą i wokalistą Zbyszkiem na gitarze, już pod nazwą Szwadron Archanioła Gabriela

  OdpowiedzUsuń