Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

piątek, 9 marca 2018

DeefGrupę grająca mieszankę heavy metalu i hard rocka, zakłada basista  Zbigniew Wypych (02.01.1947)2,3,5,8 w 1984 w Warszawie9, grający uprzednio w formacjach Dzikie Dziecko (późniejszy Perfect – przyp M.K.), Sezam, Partita4, Brekaout, Aerobus, Odział Zamknięty3,5 oraz współpracował z solistami jak Anna Jantar i Wiktor Stroiński4. Z początkiem roku zespól debiutuje na antenie Polskiego Radia utworem „Ludzie bez wyrazu”1 , a w składzie oprócz Wypycha znajdują się: Bogdan Łoś – gitara; Jacek Olejnik – instrumenty klawiszowe1, obydwoje grający uprzednio w Ogrodzie Wyobrażni8; Paweł Kołodziej – gitara1; Leszek Domagała - perkusja1 występujący w Art. Rock; oraz Janusz „Johny” Pyzowski (19.06.19??) – śpiew1, uprzednio Fatum. Na marzec planowana była sesja dla Tonpressu czterech utworów autorstwa Wypycha, do których słowa napisał Jacek Cygan1. Latem 1984 roku odchodzą Olejnik i Łoś, którzy dołączają do zespołu Exodus, do którego zostają zaproszeni przez braci Puczyńskich8. W drugiej połowie 1984 roku ukazuję się pierwszy singiel zespołu, wydany przez Tonpress: „Zmowa milczenia wokół Jane / Tse-tse w mojej głowie”12, a kompozycja „Tse-tse w mojej głowie”  20-stego października pojawia się na 40-stej pozycji na liście przebojów 3ójki.7 W pierwszej połowie roku 1985 roku formację tworzą oprócz Wypycha i Pyzowskiego: Marek „Zefir” Wójcicki – gitara oraz Cezary Filew – perkusja2. Zostaje wtedy również zarejestrowany teledysk do utworu „Zaczyna się”9,który debiutuje 29ego czerwca na telewizyjnej liście przebojów7.

Od lewej: Marek "Zefir" Wójcicki,  Cezary Filew?, Zbigniew Wypych, Janusz „Johny” Pyzowski
  W drugiej połowie roku w klubie „Karuzela”4  zostaje zarejestrowany teledysk do utworu „Tse-tse w mojej głowie” w składzie z drugim gitarzystą Kamilem Jackiem Buczkowskim (29.01.1965), występującym wcześniej z grupami Zespół X, Brzask, Ulster i Kantry4


            Z początkiem roku 1986 ukazuję się drugi singiel grupy zarejestrowany 1985 roku dla Tonpressu: „Zaczyna się / Diament kraje diament”10. Zespół przestał istnieć w 1987 roku9 a w jego ostatnim okresie działalności przez skład przewinęli się tacy muzycy jak wokalista Krzysztof „Uriah” Ostasiuk z zespołu Koks, który współpracował również z Piotrem Zanderem11; wokalista Zbigniew Bieniak z formachi Wyrock, późniejsza Izba Lordów6 oraz perkusista Wójcik6

=========================================================================
1. „Z kraju jednym tchem”, Non Stop, nr 03.1984.
2. „Z kraju jednym tchem”, Non Stop, nr 06.1985.
3. Wypowiedzi Zbigniewa Wypycha na portalu Faceebook 09.03.2018
9. Jacek Adamczyk „Leksykon Polskiej Muzyki Hard And Heavy” Na Przełaj
10. „Fatum”, Razem 1987?
11. Informacja niepotwierdzona

Zdjęcia z archiwum Zbigniewa Wypycha.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz