Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

sobota, 14 listopada 2015

HaronZespół powstaje w Jabłonej w pierwszej połowie lat ’80 z inicjatywy gitarzysty Piotra Rzepki2. W czerwcu 1985 do formującego się zespołu dołącza uprzednio grający w Hatteri perkusista Mariusz Kmiołek2. Formacja przyjmuje nazwę Kastet2. Pomimo problemów personalnych muzycy zagrali kilka koncertów i zarejestrowali kasetę demo w stylu heavy metal2.  

W październiku 1986 roku do zespołu dołącza basista Krzysztof „Geyzer” Kołodziejski2. Muzycy przyjmują nazwę Haron bez c, czego przyczyną był błąd w projekcie graficznym, a jako że próby dostawienia brakującej litery do gotowego logotypu, dawały niezadawalające rezultaty plastyczne, zapadła decyzja o pozostaniu przy błędnej pisowni2. Od tego momentu rozpoczyna się oficjalna historia formacji2. Muzycy rozpoczynają grę, jako trio a Piotr Rzepka łączy grę na gitarze ze śpiewem2. Z początkiem 1987 roku Haron nagrywa kasetę, którą wysyła jako zgłoszenie na Festiwal w Jarocinie bez powodzenia2. Rozpoczyna też współpracę z wokalistką Katarzyną Jung, która zostaje zaprzestana z powodu barku zgody jej rodziców na wyjazdy na koncerty po Polsce2. W lipcu grupa występuje na Metal Meeting w Wagrowcu, w Sierpniu na festiwalu Drrrama ’872. Bierze udział tez w eliminacjach do Rock Pokoju ’87 oraz OMPP ’87 gdzie debiutuje scenicznie drugi gitarzysta Jacek Zawadzki2.


W marcu 1988 roku Haron gra w raz z Raxas w Olsztynie, a od maja rolę wokalisty spełnia wypożyczony z formacji Astat, Norbert Smoliński2. 23.05 do 26.06 grupa miała odbyć tournee po ZSRR obejmujące miasta jak Mińsk, Moskwa, Leningrad i Wilno wraz z zespołami Open Fire i Turbo1. Do planowanej trasy nie dochodzi z powodu nie wywiązania się przez warszawski Alma-Art3. z załatwienia paszportów, do czego przyczynić miał się menadżer grupy Fatum, (które na ta trasę pojechało w zastępstwie Harona3), ówczesny szef firmy Ars-Medium będąca pośrednikiem wyżej wymienionej sprawie3. W roku tym muzycy, wzięli tez udział w kolejnym OMPP wystąpili na Drrramie ’88 oraz Thrash Camp ‘88
21-ego stycznia 1989 roku zespól występuje w Spodku podczas Metal Battle ’894. Wkrótce później zawiesza działalność. Mariusz Kmiołek już podczas gry w Haronie był redaktorem Thrash’em All Zine, późniejszym magazynie muzycznym o tej samej nazwie. Następnie został menadżerem grupy Vader i nie tylko oraz założył wydawnictwo Carnage Rec.[1] Thrahekspres Depesze „Thrah’em All nr 4 1988
[2] Rafał “Thrash Flower” Kwiatkowski “Haron”, Thrash’em All nr 5 1988
[3] “Kochany “Alma-Arcie” Thrash’em All nr 61988
[4] Jacek Adamczyk “Leksykon Polskiej Muzyki Hard And Heavy (5)”

Zdjęcia pochodzą z archiwum Jacka Zawadzkiego

1 komentarz:

  1. Cześć, zapraszam do współpracy!

    https://www.facebook.com/groups/742109655920410/

    OdpowiedzUsuń