Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

sobota, 14 listopada 2015

Tyran

Zespól powstaje w marcu 1986 roku w Gdańsku1. Działa w składzie Arkadiusz „Choina” Chojnowski - śpiew, Jacek „Gustaw” Wagner i Dariusz „Kaczor” Hulewicz – gitary, Cezary Pokojski bas oraz Arkadiusz „Mazer” Matkowski perkusja i gra mieszankę thrash i speed metalu1. Miesiąc później muzycy zdobywają wyróżnienie na III miejski Przeglądzie Dorobku Kulturalnego Gdańska1. W bliżej nieokreślonym czasie na przełomie 1986 i 1987 roku Pokojski zostaje powołany do wojska a w jego zastępstwie w zespole gra Tomasz Trojanowski2. W maju 1987 grupa bierze udział na imprezie „Rock na Zaspie”, a w sierpniu gra podczas festiwalu „Drrrama ‘87” prawdopodobnie z Pokojskim w składzie2

            W sierpniu 1988 roku zespół miał nagrać split z formacją Hecktor4, ale projekt szybko upada z powodu problemów personalnych. Po powrocie Pokojskiego z wojska okazuję się, że jego drogi muzyczne całkowicie się rozeszły z częścią pozostałych muzyków, którzy kierowali się w tedy w stronę coraz większej ekstremy2, a Trojanowski zostaje pełnoprawnym muzykiem. Następnie odchodzi Matkowski, który miał lepszy język z Pokojskmi niż z Trojanowskim, jego miejsce zajmuje „Bulbas”. Później zespól opuszcza Hulewicz i Bulbas2. Grupa przestaje istnieć a Trojanowski i Wagner zakładają formację Exterimnator. W 1989 roku Wagner opuszcza Exterminatora i wraca do reaktywowanego Tyrana2, który nagrywa demo utrzymane w stylistyce progresywnego thrash metalu w składzie: Wagner, Chojnowski, Bary bas, Matys gitara i Lombi perkusja3.


[1] Jerzy Bojanowicz „Z kraju jednym tchem” Non Stop nr 2 1988
[2] Tomasz trojanowski wywiad przepr. M.K. dla Czarci Chwost Zine
[3] Informacja niepotwierdzona źródłowo.
[4] Hektor „The Inner Dementia” wywiad przepr. Wojciech Lis dla http://www.oldschool-metal-maniac.com 14.11.2015

Zdjęcia pochodzą z [1] oraz archiwum Tomasza trojanowskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz