Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

wtorek, 14 maja 2013

Pandorra
Zespół powstaje jesienią1 1987r1,3 w Piszu1,3 w składzie Jacek Szczepański gitara, Bogusław Świerczewski gitara i śpiew, Sławomir Charubin perkusja oraz Piotr Glazer bas1. Od samego początku wykonuje własny materiał1, oscylujący w stylistyce heavy metal i melodyjny thrash1. Za komponowanie muzyki jak i tekstów odpowiadał wyłącznie Świerczewski1. W listopadzie 1988r miała wejść do studia przy WSP w Olsztynie by nagrać swój materiał1 ale do sesji nie doszło z powodu problemów organizacyjnych1. Pandorra dokonuje więc nagrania na czterośladzie Akai w Domu Kultury w Piszu1 gdzie grupa odbywała swe próby1. W dwóch turach zarejestrowano pięć utworów1: „Świat”, „Spotkamy Się”, „Wolność”, „In Nomine” i instrumentalny „Pandorra”2. Następnie materiał ten zespół wysyła na Metal Batlle ‘891. Niedługo później Romek Rogowiecki w audycji „Metalowe Tortury” wymienia Pandorrę jako jeden z zespołów zakwalifikowanych1 dwa dni później Grzegorz Miecugow odczytuje tą samom listę w wiadomościach Trójki, podając przy tym Bytom za miejsca pochodzenia formacji1. Świerczewski próbuje się skontaktować  z MMP ale nie otrzymuje żadnej odpowiedzi1. Zdarzenie to źle wpływa na nastroje w zespole1 i grupa zawiesza działalność w czerwcu1 19891,3 dając uprzednio pożegnalny koncert z Sławomirem Sikorą w zastępstwie za Cherubina, który opuścił już kapele1. Grupa przez cała swoją historie nigdy nie wystąpiła poza sceną lokalną1.


Po rozpadzie grupy Szczepański i Glazer zakładają punkową kapele Trep późniejsze Fiu1.  Świerczewski wraz z Sikora tworzy prog rockowa formacje Rock Opera1.

Bogusław Świerczewski, Musicorama 1988 r.
W 2005 roku grupa1 reaktywowała się na jeden koncert z okazji 40lecia Muzycznej Sceny Miasta Pisz podczas którego z przyczyn organizacyjnych wystąpiło tylko dwóch członków z oryginalnego składu1: Świerczewski i Glazer, natomiast miejsce Szczepańskiego zajął syn Świerczewskiego: Kajetan a za perkusją zasiadł ponownie Sikora1,3.

 ---------------------------------------------------
Dyskografia
1988 - taśma zgłoszeniowa na Metalmanie 89
 -----------------------------------------------------
 Skład jesień 1987- czerwiec 1989:
Bogusław Świerczewski - gitara, śpiew
Jacek Szczepański - gitara
Piotr Glazer - gitara
Sławomir Charubin - perkusja
------------------------------------------------------
[1] Bogusław Świerczewski wywiad dla „Metallorum Polonarum”
[2] Bogusław Świerczewski „Wirtualna Polska Daje Kopa” http://bog-swi.blogspot.com/ 14.04.2013
[3] www.scenamazur.pl 14.04.2013

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz