Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

poniedziałek, 13 maja 2013

Azzaron

Logo odtworzone na podstawie zdjęcia plakatu ostatniego koncertu grupy.


Początki grupy sięgają roku 19853,  kiedy to w kapeli Sabotaż, grającej w składzie Marek Dudek śpiew, Marcin Ignac bas, Jacek Nych i Bogdan Gorlik gitary oraz Adam Pokryszka perkusja1,  dochodzi do konfliktu.  Zespół opuszcza jego lider Nych zabierając ze sobą nazwę formacji1. Zespół odbywający próby w hotelu robotniczym nr 4 na ulicy Sikorskiego w Gliwicach-Sośnicy2,6, szybko werbuje Marka Wyleżoła, gitarzystę o podobnych zapatrywaniach muzycznych jak Nych1. Przyjmuje też nazwę starego zespołu Pokryszki i Gorlika: RH+1. Wkrótce grupę opuszcza Marcin Ignacy a na jego miejsce Wyleżoł sprowadza Edwarda Trzeciaka1. Muzycy zaczynają tworzyć nowy materiał1 i dochodzą do wniosku że kapela powinna rozstać się z Gorlikiem1, który już od dłuższego czasu nie czynił postępów1. Na jego miejsce zostaje przyjęty zaproponowany przez1 Wyleżoła Waldemar Demin1,4. Grupa zaczyna grac coraz bardziej agresywniej i głośniej przez co w 1986r5 musi opuścić obecne miejsce prób1. Na szczęście szybko znajduje nowe w zakładowym domu kultury1 KWK „Sośnica”1,4,6 i zaczyna tworzyć materiał na pierwsze demo1 pt. „Ostatnie Śłowo”. W okresie tym tez przyjmuję nazwę Azzaron1, zaproponowaną przez Demina4 a będącą przekręceniem słowa Azazel, imienia jednego z bohaterów serialu „Robin Hood” emitowanego podówczas w telewizji1,4. Demin wykonuje tez logo grupy4 Rejestracja materiału odbyła się na poddaszu tegoż domu, gdzie mieściła się sala prób zepołu4. Nagranie trwało trzy dni1 i dokonano go na pożyczonym mixerze i zestawie mikrofonów od zespołu 40 i 41, pod okiem jednego z członków tej formacji1. Na demie zarejestrowano sześć utwór: „Szalony Bieg”, „Otchłań Zła”, „Północny Wiatr”, „Dzień Zagłady”, „Okrutna Noc”, „Ostanie Słowo” i dwie beztytułowe instrumentalne kompozycje. Muzykę skomponował cały zespół3, a za warstwę tekstową do nich odpowiedzialni byli Trzeciak i Pokryszka3. Muzycy uznając że materiał ma wystarczająca jakość wysyłają go jako zgłoszenie do Jarocina1 i kwalifikują się do przeglądu na małej scenie festiwalu1. Nie spodziewanie dla grupy w lipcu7 opuszcza ją bez podania przyczyny1 Dudek1, przez co grupa rezygnuje z udziału w Jarocinie1.

RH+ 1986 Gliwicka Wiosna5.
 Jesienią5 dochodzi do kolejnych zmian personalnych1,3,4 z powodu różnić co do profilu wykonywanej przez grupę muzyki1,3,4. Trzeciak i Demin podążają w kierunku gry thrash metalu1,4,  natomiast Wyleżoł dalej chcę grać  heavy metal1,4 więc odchodzi z kapeli, mimo że Pokryszka nie zajął jednoznacznego stanowiska, w okresie tym zaczął grac na dwie centrale co sprawiało go bardziej przychylnym thrashowi1,4. Na miejsce Wyleżoła przychodzi zaproponowany przez Trzeciaka jego stary znajomy Rysiek Wójcik4. Grupa zmienia stylistykę i zabiera się za tworzenie nowego materiału4 i poszukiwanie wokalisty1,3,4.

Azzaron 1987 od lewej: Demin, Pokryszka, Englisz, Trzeciak, Wójcik5
  Z początkiem5 1987r grupa rejestruje swoje kolejne demo „Władca Nocy” zawierające wyłącznie kompozycje instrumentalne: „Zbrodnia”, „Władca Nocy”, „Gwardia Szatana”, „Nieznany Jeździec”, „Sidła”, utwór bez tytułu oraz ponownie nagrany w nowej aranżacji „Dzień Zagłady”. Dzięki  temu materiałowi znajduje wreszcie wokalistę w osobie Andrzeja Englisza4. W składzie tym zespół występuje na odbytej w kwietniu pierwszej edycji Zabrzańskiego Młodzieżowego Forum Muzycznego „kRockus ”1,2, którego zostaje laureatem3.
Azzaron 1987 od lewej u góry: Wójcik, Trzeciak, Englisz; na dole: Demin, Pokryszka
Nowy styl grupy1,3,4 nie przypadł do gustu opiekunowi domu kultury, który znajduje podczas jej nieobecności, w sali prób tekst w jego mniemaniu satanistyczny1,4. Tłumaczenia zespołu co do prawdziwego wydźwięku tekstu spełzły na niczym1,4 i formacja po wzięciu udziału w „kRockus’ie ” traci salę prób1,3,4,.

XIV ZPAZM o Lampkę Górniczą 1987, od lewej Wójcik, Trzeciak, Świstak5

W maju grupa ćwiczy unplag w mieszkaniu rodziców Trzeciaka1, sytuacja ta1 jak i kolejne nieporozumienia co do ścieżki jaka ma iść zespół3 powoduje ze odchodzi od grupy Demin1,3 będący autorem większości riffów3. Na jego miejsce przychodzi Grzegorz Świstak2,3 grający uprzednio w formacji Orion2, mający wspomagać Azzaron do czasu znalezienia nowego gitarzysty3. 13 i 14 czerwca13 Azzaron bierze udział w XIV Zagłębiowskim przeglądzie amatorskich zespołów muzycznych o lampkę górniczą1,3,7,13. Grupa pomimo dużych szans na żwycięstwo1 zdobywa tylko wyróżnienie1, czego przyczyną była odmowa na prośbę jury o zaprezentowanie w części finałowej utworu instrumentalnego „Sidła” gdyż barwa głosu wokalisty zespołu nie odpowiadała jej członkom1. Po przeglądzie grupa zorganizowała koncert w DK KWK Pstrowski w Zabrzu-Rokitnicy,  na którym  wystąpiła wraz z resztą laureatów7.

Dyplom uznania  przyznany zespołowi za udział w XIV ZPAZMoLG '87


W 1988r grupa ciągle poszukując gitarzysty występuje na drugiej edycji Zabrzańskiego Młodzieżowego Forum Muzycznego „kRockus”1,2,3,7 również korzystając z pomocy Świstaka1,2,3,7. Niedługo potem Azzaron znajduję lokum w domu kultury Zabrzu-Pawłowie1,6 a do zespołu dołącza Krzysztof Boluk z Super Box 1,2. Niestety po kilku próbach1,2 bez słowa, przestaje się pojawiać na próbach1. Przyczyna jego decyzji8 byłe złe warunki panujące w sali prób1,8 źle wpływające na jego stan zdrowia8. Z powodu złych warunków lokalowych1,3 i niemożliwości skompletowania składu1,3 grupa zaprzestaje działalności1,3 występując po raz ostatni na zorganizowanym przez nią koncercie pożegnalnym dnia 05.06.1988r2,9,10 w Sali Widowiskowej9 Zakładowego Domu Kultury KWK „Pstrowski” mieszczącego się na ul. Findera 11 w Zabrzu-Rokitnica1,2,9. Koncert otwierał zaprzyjaźniony rock jazzowy Symplex Haymana9 a Azzaron zagrał na nim następujące utwory: „Gwardia Szatana”, „Władca Nocy”, „Ostanie Słowo”, „Dzień Zagłady”, „Nieznany Jeździec” oraz Iron Man, „Paranoid” grupy Black Sabbath, „Whisky In The Jar” Thin Lizzy i „Doctor Doctor” U.F.O.10. Grupa wystąpiła w składzie że Świstakiem, a  sam występ został zarejestrowany na taśmie VHS1,2,3,10.

Azzaron 1987 od lewej Demin, Trzeciak, Wójcik5
 Po rozpadzie zespołu Trzeciak, Wójcik i English zakładają The Drinkers1, Trzeciak udziela się też w grupie Wyleżoła The Hanter2,3 następnie emigruje do Niemiec2,4. Pokryszka gra wpierw w Symplex Hayman’a następnie udziela się m.in. w Bez Szefa, The Hanter i Orion1.
W 2008 roku Trzeciak nawiązuje kontakt z reszta muzyków i tworzy stronę zespołu4.  upublicznia również materiały grupy5. Englisz i Wyleżół nagrywają odnowa część starego materiału pod szyldem M.A.R.A.N.D.11, zainspirowany tym Pokryszka czyni to samo z dalsza jego częścią12. Muzycy jasno określi że nie ma szans na reaktywacje grupy z powodu rozbieżności muzycznych jakie nawarstwiły się po latach4.
----------------------------------------------------------
Dyskografia:
1986 – „Ostanie słowo” – demo
1987 – „Władca Nocy” – demo
1988 – „Master Of The Night” – materiał VHS
-----------------------------------------------------------
Skład 1985
Marek Dudek - śpiew
Bogdan Gorlik – gitara
Marka Wyleżoł – gitara
Marcin Ignac - bass
Adam Pokryszka – perkusja

Skład 1985?
Marek Dudek - śpiew
Bogdan Gorlik – gitara
Marka Wyleżoł – gitara
Edward Trzeciak - bass
Adam Pokryszka – perkusja

Skład 1985? – lipiec 1986
Marek Dudek - śpiew
Waldemar Demin – gitara
Marka Wyleżoł – gitara
Edward Trzeciak - bass
Adam Pokryszka – perkusja

Skład lipiec 1986 - ?? 1986
Waldemar Demin – gitara
Marka Wyleżoł – gitara
Edward Trzeciak - bass
Adam Pokryszka – perkusja

Skład ?? 1986
Waldemar Demin – gitara
Ryszard Wójcik – gitara
Edward Trzeciak - bass
Adam Pokryszka – perkusja

?? 1986 -  maj 1987
Andrzej Englisz - śpiew
Waldemar Demin – gitara
Ryszard Wójcik – gitara
Edward Trzeciak - bass
Adam Pokryszka – perkusja

Maj 1987 – czerwiec 1988
Andrzej Englisz - śpiew
Grzegorz Świstak – gitara muzyk wspomagający (na kilka prób jego miejsce zajął Krzysztof Boluk)
Ryszard Wójcik – gitara
Edward Trzeciak - bass
Adam Pokryszka – perkusja
-----------------------------------------------------------

[2] Edward Trzeciak i Adam Pokryszka wypowiedzi na http://forum.80s.pl/
[3] Adam Pokryszka „Biografia” http://www.azzaron-metal.de
[4] Edward Trzesiak, Adam Pokryszka „Azzaron” wywiad dla „Agressive Perfector nr 3”
[5] Informacja nie potwierdzona
[6] Adam Pokryszka „Moje Gary” http://pl.myspace.com 06.05.2013
[7] Adam Pokryszka w rozmowie z autorem
[8] Krzysztof Boluk wypowiedzi na http://forum.80s.pl/
[9] Plakat ostatniego koncertu
[10] Materiał VHS z zapisem ostatniego koncertu
[11] Materiał video zespołu M.A.R.A.N.D. „Marand”
[12] Adam Pokryszka „Tworzenie Muzyki” http://pl.myspace.com 06.05.2013

Zdjęcia pochodzą z archiwum zespołu.
tekst zaktualizowany 15.05.20113

2 komentarze:

  1. Zajebiste....usmiolem sie..ale "ktos" dobre info dol..jo nie.....ino jak se pomysla ze "ktos " mnie pora lot temu opierdalal....ze niby jo po wladowaniu materialu Video na YouTube...my sie osmieszamy..i pajacujemy...to musza powidziec ze dobro robota zrobiol.....on..albo NSA..lach.....zdrowych.i spokojnych swiat Wielkiej Nocy..zyczy Wam ..ex bass z Azzaron u..Eddie

    OdpowiedzUsuń
  2. 602296_531914730177926_916638734_n.jpg

    OdpowiedzUsuń