Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

poniedziałek, 2 grudnia 2013

Tarland aktualizacja 2.XII.2013

 


Grupa powstaje w listopadzie 1989 w Tarnowie1,2,3 w składzie Jakub Boryczko gitara i śpiew1,2 Tomasz Szwed perkusja1,2 oraz Krzysztof Dychtoń gitara basowa1,2. Nazwę wymyśla Szwed, który chciał aby wyróżniała się ona spośród pospolitych nazw z Angel czy Necro5 oznacza ona ziemię tarnowską5 i  miała na celu podkreślać pochodzenie zespołu jak i jego przywiązanie do regionu2,5. Jest on również twórcą logotypu grupy7. Niedługo później zespół rozszerza brzmienie o drugiego gitarzystę Pawła Staniec, który zostaję zastąpiony przez lepszego technicznie1 Piotra Baniaka1,2 w maju 1990r2.  18-tego tegoż samego miesiąca4 Tarland dokonuje rejestracji, podczas próby2 w Dzielnicowym Domu Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej, czterech utworów1,2,3,4. Nagranie zostaje dokonane na przyzwoitym kaseciaku z podpiętym do szesnasto gniazdowej konsoli Vermony5. Zarejestrowany materiał otrzymuje tytuł „Rehearsal 90”2, i znajdują się na niej następujące kompozycje:  „Another Side Of Your Body”, „Victims OF War”, „Open The Door Wide For King” oraz “Anthynomys”4  utrzymanych w stylistyce technicznego thrash metalu1,2,3,4. Autorem tekstów jest Boryczko4,5 a muzyki cały zespół4. W sierpniu z powodu odejścia Baniaka w bliżej nie znanych okolicznościach6, grupa występuje na Shark Attack II w Białej Podlaskiej1,2,3 w trzy osobowym składzie7. Trzy miesiące później z powodów osobistych1, odchodzi Dychtoń1,2. Jego miejsce zajmuję Waldemar Jarmuła1,2  a wraz z nim dołącza do Tarland gitarzysta Grzegorz Smołoński1,2 grający równocześnie w formacji Schismatic1,2. Zmiany personalne pociągają za sobą zmianę stylistyki na Thrash Death1,2,3,5 oraz grupa przenosi swą działalność6 do Domu Kultury w Tarnowie-Mościcach7.
 
Tarland 1991
Grupa debiutuje z nowym materiałem na „Rock W Tarnowie II” odbytym 26.01.91r1,2,3 gdzie zdobywa nagrodę publicznosci1,2.  W marcu występuje na „Winterdays 4” w Nowym Sączu2 a w maju podczas koncertu w Tarnowie zostaje dokonana rejestracja video występu2. Tarland zawiesza następnie działalność na okres wakacji z powodu braku miejsca prób1 spowodowanego przerwą wakacyjną w Domu Kultury przy której działa zespół2. Zastój w działalności powoduje że odchodzi Jarmuła, który poświęca się graniu jazz rocka1. Grupa dokonuje nowych aranżacji niektórych partii gitarowych w utworach1 i kończy rok występując z okrojona sekcją rytmiczną jako gospodarz na „Metalowym Mikołaju I” w Tarnowie1,3,5 oraz koncertem wraz z Dragon, Mordor, Cryptic Tales, Nuclear Death i Necrolaty w Bielsku Białej1.

Tarland przełom 1991-1992r
 W kwietniu 1992 roku Tarland planował, wejść do studia w Klubie Studenckim we Wrocławiu3 by nagrać nowy materiał3, ale do realizacji planów nie doszło z powodu zmian w składzie i braku funduszy5. Z zespołu odchodzi Szwed a jego miejsce zajmuję Łukasz Dudek5, grupie udaję się tez pozyskać nowego basistę w osobie Grzegorza Wajdy5. Nagranie demo odłożono na lipiec5. Zmiany personalne powodują tez odwołanie udziału Tarland, w planowanej na maj trasie wraz z Schismatic i Psychotone5. Menadżerem grupy był Artur Janus2,3,5.
Po rozpadzie grupy Wajda w 1993 rozpoczął współprace z formacja Diverbium, a następnie grał w grupie Anaconda, a obecnie udziela się w zespole Dzika Kiszka6. Smołoński skupia się wyłącznie na grze w Schismatic6.


------------------------------------------------------------------
Dyskografia:
1990 18.V – Rehearsal ’90

------------------------------------------------------------------

Skład listopad 1989 -
Jakub „Magness” Boryczko - gitara, śpiew
Krzysztof „Conan” Dychoń - gitara basowa
Tomasz „Paragon” Szwed - perkusja

Skład ?? – maj 1990
Jakub Boryczko - gitara, śpiew
Paweł Staniec - gitara
Krzysztof Dychoń - gitara basowa
Tomasz Szwed - perkusja

Skład maj 1990 - ??
Jakub Boryczko - gitara, śpiew
Piotr „Junior” Baniak - gitara
Krzysztof Dychoń - gitara basowa
Tomasz Szwed - perkusja


Skład Listopad 1990 –  ?? 1991
Jakub Boryczko - gitara, śpiew
Grzegorz Smołoński - gitara
Waldemar Jarmuła - gitara basowa
Tomasz Szwed – perkusja

Skład ?? 1991 - ??1992
Jakub Boryczko - gitara, śpiew
Grzegorz Smołoński - gitara
Tomasz Szwed - perkusja

Skład ??1992 - ??
Jakub Boryczko - gitara, śpiew
Grzegorz Smołoński - gitara
Grzegorz Wajda - gitara basowa
Łukasz Dudek - perkusja

------------------------------------------------------------------

[1] „Tarland” Fuckin Bitch Zine nr 2
[2] Artur Janus i Kuba Boryczko “Tarland” wywiad przepr. Cementary zine nr 1
[3] Artur Janus “Tarland” wywiad przepr. Marcin Death Force Zine nr1 
[4] Tarland „Rehearsal 90” kaseta demo 1990r
[5] Artur Janus „Tarland” Impurity Rites Zine nr 1
[6] Informacja niepotwierdzona
[7] Tomasz Szwed korespondencja prywatna z autorem.

Zdjęcia pochodzą z [2] i [5]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz