Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

piątek, 25 lipca 2014

Aberration
Grupa powstaje w Płocku w lutym 1992 roku10 z inicjatywy gitarzystów Tomasza Sułkowskiego i Tomasza Lisiewicza1, grających uprzednio w Mutilation Chaos10 do których dołączają perkusista Dariusz Janiak i  basista Piotr Stolarski1 z formacji Deformed10. 23-ego10 marca zespół rejestruje trzyutworowego reha5,6 na własne potrzeby10. 5-ego maja debiutuje scenicznie w Łęczycy5,6. W czerwcu10 Aberration w zaimprowizowanych warunkach w płockim Domu Techinka10, rejestruje pięć utworów, mających ukazać się, jako demo „Temples Of Absurd”5,6,10, ale z powodów słabej jakości nigdy ono się nieukazuje5,6,10. W listopadzie do zespołu dochodzi wokalista Rafał Nowakowski1,5,6 łączący uprzednio śpiew z grą na gitarze w formacji Vegeance, a w połowie lat osiemdziesiątych tworzył wraz z Janiakiem grupę Deathrider7.

             W styczniu 1993 roku grupa wchodzi2 do łódzkiego studia „P.J.&Haus”5, gdzie podczas siedmiodniowej2,5 sesji nagrywa materiał na „Massacre On The Earth”2,5 utrzymane w stylistyce brutalnego deat metalu. Zespół wysyła zgłoszenie na Festiwal w Jarocinie ale bez powodzenia9. Demo ukazuje się dopiero we wrześniu5 z ponad półrocznym opóźnieniem z winy Morbid Noizz Records8 z którym zespół miał kontrakt na jej wydanie.
            Rok 1994 grupa rozpoczyna od zmian personalnych2 i w lutym od zespołu odchodzi Sułkowski2, który dołącza do Hazael2 a jego miejsce zajmuje Hubert Dobaczewski. W czerwcu Aberration podpisuję kontrakt z szefem Loud Out Records2, Andrzejem Mackiewiczem, na wydanie debiutanckiego albumu grupy na kasecie i płycie kompaktowej2.  W okresie tym dochodzi również do wyrzucenia z formacji Nowakowskiego, czego przyczyną było jego małe zaangażowanie w zespół i nieprzychodzenie na próby2, a w podjęciu ostatecznej decyzji o losie wokalisty, pozostałym muzyką pomógł fakt rozpoczęcia przez niego gry w punkowym Strajku2. Jego miejsce zajmuję Jarosław Szpejna2. W październiku Aberration wchodzi do Golden Rock Studio w Warszawie2 gdzie podczas pięciogodzinnej sesji2 rejestruje Promo zawierające cztery uprzednio przygotowane utwory i piąty skomponowany podczas realizacji nagrań2. W 1995 roku umowa z Loud Out wygasła z powodu upadłości wytwórni2.============================================================================================
[1] Dariusz Janiak „Aberration” wywiad przepr. Dla Horozkop
[2] Dariusz Janiak „Aberration” wywiad przepr. Dla Eligor Zine nr 2
[3] Dariusz Janiak „Aberration” wywiad przepr. Dla Genbandencbery’ zine nr 2
[4] Dariusz Janiak „Aberration” wywiad przepr. Leszek Wojnicz dla Equalibrum Of Noise nr 4-5
[5] „Aberration” Equalibrum Of Noise nr 2-3
[6] “Aberration” “Black Stream ‘ Zine” nr 1
[7] Informacja niepotwierdzona źródłowo
[8] “Aberration” “Temple Of Noise Zine”
[9] Folder imprezy
[10] Dariusz Janiak „Aberration” wywiad przepr. Michał Kraszewski dla Amon Magazine nr 1 1994r

Zdjęcia pochodzą z [10] i archiwum Jarosława Szpejna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz