Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

piątek, 25 lipca 2014

Dark Opera

            Grupa powstaje w 1991 roku w Łodzi w składzie Paweł Jóźwiak5, który łączy śpiew z gra na basie, Radek Mielczarek gitara i Mariusz Makowski perkusja5, podczas jednej z popijaw w domu Jóźwiaka5. Wkrótce odchodzi Mielczarek, a jego miejsce zajmuje Piotr Szewczyk5 a po tygodniu dołącza drugi gitarzysta Mikołaj Wójcik5. Następnie z grupy zostaje wyrzucony Makowski5, oraz odchodzi2,5 Wójcik5, któremu nie pasował powolny doom death metal jaki grała grupa2. W sierpniu do zespołu przychodzi perkusista Michał Wochna3,4,5 i jest to oficjalna data powstania grupy2,3,4, która równocześnie kończy grę dla zabawy i rozpoczyna próby na serio3. Nazwę wymyśla Jóźwiak2,5, a logo zespołu tworzy Przemysław Szymaniak8. We wrześniu Dark Opera rozpoczyna prace nad  autorskim materiałem4. W listopadzie debiutuje scenicznie w Łomży1.


            W kwietniu 1992 roku zespół wchodzi do łódzkiego studia Ariadna, gdzie rejestruje debiutanckie demo, które otrzymuje tytuł “The Day Of Pariah” i zostaje przez grupę wydane własnym sumptem. Dzięki temu materiałowi muzycy podpisują kontrakt z Carnage Rec.5, który wydaje kasetę w sposób profesjonalny7. W czasie trwania kontraktu z Carnage Rec, były plany nagarnia dla tej wytwórni kolejnego materiału mającego zawierać pięć utworów5. W 1993 roku do Formacji dołącza drugi gitarzysta Sebastian Sajdus8. W kwietniu grupa wchodzi do Chris Fux Studio, gdzie podczas miesięcznej sesji rejestruje album “Calling The Legend”6, który ukazał się na kasecie wydany przez Baron Rec6.

============================================================================================
[1] Grzegorz Łukowski „Dark Opera”, Death Force nr 1
[2] Paweł Jóźwiak „Dark Opera” wywiad przepr. Laura dla „Debilator nr 1”
[3] Lucek Sroka i Marcin Mielecki „Dark Opera”, “Extreme Deformity Magazine Nr 2”
[4] Paweł Jóźwiak “Dark Opera” wywiad przepr. Paweł Czochra dla „Impurity Rites nr 1”
[5] Paweł Jóźwiak „Dark Opera” wywiad przepr. Leszek Wojnicz dla „Equilibrium Of Noise nr1”
[6] Dark Opera “Calling The Legend” Baron Rec
[7] Dark Opera “The Day Of Pariah” Carnage Rec
[8] Informacja niepotwierdzona źródłowo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz