Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

piątek, 25 lipca 2014

Monastery

             Grupa powstaje w 1987 roku w Łagowie1,4,6, pod nazwą Zakon4,6. Po pól roku istnienia1,4,6 zawiesza działalność z powodu powołania do wojska gitarzysty4.  Z początkiem 19893 roku, basista łączący grę na instrumencie ze śpiewem, Rafał Kubiński, reaktywuje zespoł3,6. W maju3 pozyskuje do formacji perkusistę Marka Ristau i gitarzystę Przemysława Burzyńskiego3. W październiku Zakon debiutuje scenicznie3. W pierwszej połowie 1990 roku, do grupy dochodzi Grzegorz Paździor1,2,3,4,6. W październiku3 następuje zmiana nazwy na Monastery2,3,4,6, a grupa nagrywa kasetę reh3,4,6 na własny użytek6, który rozprowadza wyłącznie wśród przyjaciół zespołu6, czego przyczyną jest słaba jakość nagrań6. Materiał trwa 25 minut6 i zawiera siedem3,6 utworów utrzymanych w stylistyce thrash metal3,  której zespół pozostaje wierny do końca.

            W maju 1991 roku3, zespól rejestruje siedmiootworowe3 demo Holy Iqvisition3, które nie ukazuję się z powodu słabej jakości technicznej2. W sierpniu odchodzi Paździor, a jego miejsce zajmuje Wojciech Cenajek. Na przełomie czerwca i lipca 1992 roku muzycy udają się do Gorzowa Wielkopolskiego2, gdzie rejestrują nowy materiał, który ukazuje się pod tym samym tytułem, co demo z 1991 roku2. Podczas sesji nagraniowej z zespołu zostaje wyrzucony Burzyński7, czego przyczyną jest jego dziwne i nieodpowiedzialne zachowanie7 Jego partie zostają zagrane przez Cenajka7. Po kilku miesiącach do grupy wraca Paździor, zajmując miejsce po Burzyńskim7.

Od lewej: Ristau, Darek (techniczny), Pazdzior, Kubiński, Burzyński
            W lutym 1993 roku, grupa ponownie w Gorzowie Wielkopolskim9 rejestruje kolejny materiał pt. „God Save…”10, który ukazuję się nakładem ARP (Akedemickie Radio „Pomorze”)10. W lipcu występuje na małej na Festiwalu w Jarocinie7, a w sierpniu nagrywa w Zielonej Górze kolejny album11, który ukazuje się nakładem Baron Rec7 i otrzymuje tytuł „Święta Inkwizycja”7,11. Gościnie na albumie śpiewają Tomasz Skaya i Anna Volentzky11 (obecnie po mężu Cenajek), na klawiszach gra Marek Nowak oraz Krzysztof Gyża wiatry (we wkładce kasety winds - MK)11. Według oficjalnych danych nakład kasety wynosił pięć tysięcy sztuk9.

Od lewej: Pazdzior, Ristau, Canajek, Kubińaki
            W okolicach 1994 roku zespól opuszcza Kubiński. Monastery próbuje gry z różnymi basistami7, przez zespól przewijają się Grzegorz Szafiński i Jacek Dziuba7, by ostatecznie nowym basista zespołu został Arkadiusz Sinkowski8. W pierwszej połowie 1995 roku muzykom udaje zaprosić do zespołu Volantzką7,8, która prócz gościnnych nagrań, współpracowała wcześniej z zespołem jako tłumacz na język angielski tekstów Kubińskiego7,8. Grupa rozpoczyna tworzyć nowy materiał, gdy do wojska zostaje powołany Ristau7, a na jego miejsce przychodzi Gyża7. W 1996 roku Monastery rejestruje nowe demo7 na które nie znajduje wydawcy. Niedługo później z powodu problemu z składem zawiesza działalność7.
            Kubiński po odejściu z zespołu zaprzestaje muzykowania i dopiero w 2004 roku występuje z zespołem Guarana, w którym grał również Gyża. Na chwile obecną gra w Divine Mercy Metal Band. Cenajek, Volentzka i Ristau zakładają Poisoned Art grający muzykę w stylistyce rocka z domieszką metalu. Volentzka rozpoczyna też współpracę z A.S.O. Natomiast Burzyński zasila C.E.T.I., a obecnie gra wraz z Kubińskim w Divine Mercy Metal Band.


             W 2000 roku Cenajek i Ristau znudzeni muzyką, jaką tworzyli w Poisoned Art postanawiają wskrzesić Monastery8. Skład uzupełnia Tomasz Lebel, który grał z muzykami w Poison Art7,8. Za mikrofonem staje, z rekomendacji Volentzkiej, która odrzuciła propozycjw powrotu do reaktywującej się grupy8 Nadiusz Żwirbla7,8. Monastery rozpoczyna prace nad nowym materiałem7, ale w 2001 roku z zespołu zostaje wyrzucony Żwirbla7 za karygodne postępowanie w stosunku do reszty zespołu7. Po kilku miesiącach muzykom udaje się na mówić Volentzką do powrotu do grupy7,8.
            Rok 2002 grupa rozpoczyna koncertem 22-ego marca w klubie „4 róże dla Lucienne” w Zielonej Górze7. 12-ego kwietnia gra w żarskim klubie „Faza”7, a 30-ego w międzyrzeckim klubie „Alternatywa”7. W maju występuje 11-ego w lubelskiej „Spirali” i 16 w świebodzińskim „Gladiatorze”7. 21-ego czerwca zespól występuje w polkowickiej „Muzycznej Banii”, 22-ego sierpnia w „Teatralnej” w Nowej Soli7. We wrześniu 20-ego w żagańskim „Punkcie”,a 21-ego w „Rocekrs Pub” w Nowej Soli7. W październiku grupa gra 10-ego w „Gladiator” Świebodzin i 18-ego w „4 róze dla Lucienne” Zielona Góra7. Formacja zamyka rok koncertem 8-ego grudnia w żarskim „Punkcie”7.


            W 2003 roku dochodzi do zmian personalnych, z grupy odchodzi Ristau a zastępuje go Krzysztof Zalewski7,8 grający uprzednio w Witchmaster, Demogorgon a równolegle w Christ Agony i Supreme Lord. W nowym składzie Monastery rejestruje demo w studio w domu państwa Cenajek8, gdzie również odbywa próby8.  Demo zainteresowało kilka wytwórni w tym zachodnich, ale zespół odrzucił ich propozycje, gdyż nie spełniały wymogów muzyków7,8.  W roku tym grupa zagrał następujące koncerty: 27-ego lutego w świebodziński „Gladiatorze”; w kwietniu dwa koncerty w Nowej Soli, 9-ego w „Stajni Komara” a 26-ego w miejscowym domu kultury; 2-ego maja zbąszyńskich „Kazamatach”; w lipcu gra kolejno 4-ego na „VII Zlocie Rock, Blues i Motocykle” w Łagowie Lubelskim, 18-ego w zielonogórskim „Starym Browarem”, 25-ego w „Piwnicy Rycerskiej na Zamku Kożuchów; 5-ego września występuje zbąszyńskim parku przy miejscowym Domie Kultury; 6-ego października w lubelskiej „Iguanie”7.
             W 2004 roku Monastery gra w następujących miejscach; 22 styczeń „Gladiator” w Świebodzinie; w kwietniu 16-ego „Klub Babilon” w Zbąszynku, a 25-ego na „Spring Rock Festiwal w Nowej Soli; 16-ego czerwca „4 róże dla Lucienne” w Zielona Górze; 18-ego lipca „Klub May Day” w Głogówie; 25-ego września „Club Marchwitza” w Eisenhüttenstadt, Niemcy; 15-ego października „Alternatywa” w Międzyrzeczu; 26-ego listopada występuje na „Chanisaw Metal Slaughter VI” w Poznaniu; 18-ego grudnia „Klub Babilon” w Zbąszynku7.


            W 2005 roku grupa rejestruje płytę „Thrashing Pictures”, ponownie korzystają że studia „Metal- Sound-Studio” w domu państwa Cenajek i wydają ją własnym sumptem7. W roku tym Monastery gra następujące koncerty: w styczniu 21-ego „Pub Remiza” w Pczewie a 22-ego „Stajnia Komara” w Nowej Soli; 12-ego  marca w „Gasoline” Eisenhuettenstadt, Niemcy; w kwietniu 1-ego „Beeryozka” w Zielonej Górze a 16-ego „Pub Piwnica” w Kostrzyniu; w czerwcu 24-ego „Muzyczna Bania” w Polkowicach a 25-ego gra na „Wakacyjnych Spotkaniach Młodzieży” w Ciborzu; w grudniu 3-ego „Club Marchwitza” w Eisenhuettenstadt, Niemcy a 9-ego na „Metalowych Mikołajkach” w lubelskim klubie „Ave Cezar”7.
            Koncerty w roku 2006 Monastery odbyło kolejno w: 26-ego marca „Czerwona” w Lesznie; w kwietniu bierze udział w „Thrash Revolution Tour 2006”a  w  października w „Mega Blast Mini Tour 2006”; w listopadzie 5-ego gra na „Razor Vol.1 „ w Zielonej górze a 10-ego w „Ave Czezar” w Lublinie; 9-ego grudnia ”Klub Marley” w Nakle7.


            W 2007 roku pojawia się propozycja od Heavy Metal Pages, wydania z początkiem 2008 roku „Thrashing Pictures”, jako płyty dodatku do magazynu, ale nie zostaje ona finalnie zrealizowana7. Koncerty w roku tym prezentują się następująco: w styczniu 20-ego „Moto-Cycle Club Gasoline” w Eisenhuettenstadt w Niemczech, 26-ego w SDK Świebodzin; 17–ego lutego „Stajnia Komara” W Nowej Soli; 24-ego marca w SDK Świebodzin; w kwietniu 7-ego „Club Gewoelbe” w Frankfurcie a 28-ego na „BALLL Torzym 2007” w Torzymiu; 9-ego czerwca na „Metal Maniac’s Fest” w Poznaniu; 3-ego listopada na „BALLL Sulecin 2007” w Sulencinie7.
            W roku 2008 zespól występuje kolejno : w styczniu 25-ego na „Metal Invasion I” w Świebodzinie a 26-ego na „Natural Selection Fest” w Szczecinie7; 29-ego lutego „Klub Babylon w Zbąszynku;  1-ego marca na „Rock Party” w Gostyniu; 19–ego kwietnia „Highway” w Pozaniu; 15-ego listopada na „Darkside Festiwal w Gubinie7.
             Rok 2009 grupa rozpoczyna dwoma koncertami w lutym: 7-ego „Moto-Cycle Club GASOLINE” w Eisenhuettenstadt, Niemcy oraz 15–ego „4 róze dla Lucienne” w Zielonej górze, jako lokalny suport Christ Agony podczas ich trasy koncertowej „The Fallen Angel Tour 2009”7. Następnie formacja wchodzi ponownie do „Metal-Sound-Studio” w Świebodzinie, gdzie ponaglaniu ścieżek bębnów sesja zostaje przerwana7. Spowodowane jest to brakiem basisty, gdyż Lebel wyjeżdża za granicę. Monastery zawiesza działalność do odwołania7.


 ============================================================================================
[1] „Monastery” „Butcher nr 2”
[2] Rafał Kubiński „Monastery” wywiad przepr. Dla „Impurity Rites Zine nr1”
[3] “Monastery” Infernal Death nr 3
[4] “Monastery “Kicha Zine Univate”
[5] Mariusz Kmiołek ”Monastery” Thrash’em All nr 9 1993
[6] Rafał Kamiński „Monastery” wywiad przer. Dla Underground Maniac
[8] Anna Cenajek  "Wolimy zeby to nam lizano tylki" wywiad przepr, dla 2004
[9] Wojciech Cenajek „Monastery” wywiad przepr. Tomasz Urbański dla HMP nr 5 (36) 2007
[10] Monastery „God Save…”
[11] Monastery „Święta Inkwizycja” Baron Rec. 1993

Zdjęcia pochodzą z [10], [2] i [7]

3 komentarze:

 1. Wenezuelski serial chowa się biorąc pod uwagę zawirowania jakie miały miejsce w historii Monastery :)
  A tak poważnie to jest tu parę przekłamań, np. Wojtek "Cenaj", brak Majewskiego, który nagrywał solówki za Burzyńskiego... :P , a nie Cenajek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za zwrócenie uwagi, szkoda że jako anonim. Jeśli chodzi o nagranie partii za Burzyńskiego to na stronie zespołu napisane jest tak: "W trakcie sesji nagraniowej w studiu w Gorzowie Wlkp. w roku 1992 zespół, z powodu dziwnego i nieodpowiedzialnego zachowania Burzy (git.) rozstaje się z nim i wszystkie ścieżki gitarowe nagrywa Poland." A co do skrócenia nazwiska Cenajek na Cenaj to nie mam zielonego pojęcia czemu to zrobiłem ;)

   Usuń
 2. Nie ma BALLLu bez metalu! Pozdro dla załogi! Oby do zobaczenia!

  OdpowiedzUsuń