Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

czwartek, 31 lipca 2014

Opus Sacrum


Grupa powstaje na przełomie października i listopada3 1990 roku3,4 w Ostrołęce z inicjatywy Katarzyny Jastrzębskiej1,3, która postanawia założyć wyłącznie żeńską kapele1 po tym jak zostaje wyrzucona z poprzedniego zespołu, gdy jej umiejętności gry na gitarze, przerosły umiejętności drugiego gitarzysty1. Niedługo później spotyka Katarzynę Okońską1, która entuzjastycznie podchodzi do jej zamysłu1 i obejmuje stanowisko basisty1. Na początku dziewczyny wspomagane1,4 są przez Faziego2, perkusisty z zaprzyjaźnionej kapeli1, do czasu dołączenia Katarzyny Żbikowskiej1,4, która przed dołączeniem do zespołu nigdy nie grała na perkusji1. Następnie skład rozszerza się o druga gitarzystkę Beatę Olszewską1 i 5-ego lutego 1991 roku Opus Sacrum3 odbywa pierwszą próbę nowym składzie i jest to oficjalna data powstania zespołu3. Kolejnym nabytkiem jest wokalistka Agata4, która po kilku miesiącach1,4 opuszcza grupę z powodów logistycznych1,4. Na początku styl grupy operuje w okolicach hard rocka i heavy metalu, a następnie przybiera formę death thrash metalu2. Latem przez przypadek zostaję odkryty u Olszewskiej umiejętność śpiewania growlem1, która rezygnuję z gry na gitarze i staje za mikrofonem1. We wrześniu dziewczyny debiutują scenicznie na lokalnym koncercie3.

Opus Sacrum A.D. 1993
W kwietniu 1992r zespół gra w Mikołajkach i Gizycku3. 19-ego5 czerwca3,5 dziewczyny grają w Mragowie m.in. u boku Slashing Death5. Po występie Jastrzębska zostaje zaczepiona przez Krzysztofa Golca, który bierze od niej adres kontaktowy5 i rozprowadza go w kilka miejsc5. Dzięki temu posypały się dla zespołu propozycje koncertowe i prośby o wywiady5. W okresie tym, pod czas jednogodzinnej sesji w miejscowym ośrodku kultury1, grupa rejestruje demo1. W sierpniu Opus Sacrum występuje w Biskupcu3, gdzie na godzinę przed występem Olszewska deklaruje, że nie zaśpiewa gdyż jest już za stara na wycie i bieganie po scenie3. Po występie zostaje wyrzucona z zespołu, czego głównym czynnikiem jest brak zaangażowania, wynikłym z braku akceptacji przez jej rodziców i jej chłopaka, dla jej działalności artystycznej3. Dziewczęta rozpoczynają poszukiwania zastępstwa na jej miejsce w postaci dziewczyny śpiewającej growlem3,4 uznając przyjęcie mężczyzny na to stanowisko za ostateczność4, oraz zaprzestają koncertowania1,2.

W 1994 roku do zespołu dołącza też druga gitarzystka4 Monika Drozd1,3, która do tego czasu grała wyłącznie na gitarze akustycznej1. Wkrótce z grupy odchodzi Żbikowska4 a na perkusje przesiada się Okońska4. W 1995 roku dziewczęta dochodzą do wniosku, że nie ma co dalej szukać wokalistki4 i Jastrzębska postanawia połączyć śpiew z gra na gitarze4. Rezygnują tez z growlu na rzecz czystego wokalu, co jest spowodowane jej warunkami wokalnym1. Przez pewien czas współpracowały z jeszcze jedną dziewczyną, ale okazała się ona niepoważna4. Jesienią5 grupa miała otrzymać pieniądze od sponsora na wejście do studia4,5 i zarejestrowanie materiału za cenę praw autorskich do niego4.

============================================================================================
[1] Katarzyna Jastrzębska „Opus Sacrum” wywiad przepr. dla „Metal Faith” nr 1 grudzień 1995r
[2] Hubert Olejarczyk „Opus Sacrum” Ripping Sky nr 3 1994r
[3] Katarzyna Jastrzębska „Opus Sacrum” wywiad przepr. dla „Qdłathing Zine nr 1” 1994 r
[4] Katarzyna Jastrzębska „Opus Sacrum” wywiad przepr. Mohu dla „Fucking Bitch nr 12” 1995r
[5] Katarzyna Jastrzębska „Opus Sacrum” wywiad przepr. Szymon Krauze dla „Fucking Bitch nr 12” 1995r
[6] Informacja nie potwierdzona źródłowo

Zdjęcie pochodzi z [3] i [5]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz