Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

niedziela, 24 sierpnia 2014

Asphyxiation

Grupa powstaje w grudniu2 19901,2 roku w Jordanowie2 z inicjatywy perkusisty Toma i gitarzysty Chrisa1,2, którzy wkrótce werbują drugiego gitarzystę Martina2. Po pół roku skład rozszerza się o łączącego śpiew z grą na basie Jarka1,2 i zespól w tym składzie daje kilka lokalnych koncertów1. Na przełomie 1991 i 1992 roku między muzykami dochodzi do zatargów i zespól zawiesza działalność2. Po reaktywacji2, w listopadzie3 nowym wokalista zostaje Arek1,2,3. Niedługo później zespól opuszcza Jarek1,3, który wyjeżdża do Anglii uciekając przed służbą wojskową3.

Od lewej: Martin, Arek, Tom, Chris
W wrześniu 19933,4 grupa wchodzi do rzeszowskiego studia „Mewa” gdzie pod okiem Mr. Kazia3,4 nagrywa swój oficjalny debiut „The Last Temptation”3,4, na którym za bas odpowiedzialny jest Chris4. Przy rejestracji muzyką pomagają członkowie formacji Shade oraz Lucek z Extreme Deformity Zine3. Zawiera on pięć utrzymanych w stylistyce czystego death metalu4. W roku tym występuje tez na Metalforce ’93 na który zostają zaproszenie przez jego organizotora1 przez Pawła Szarowicza edytora Crushing Zine i założyciela Art Crushing  Production1.
Z początkiem 1994 roku demo ukazuje się nakładem Art Crushing1, a zespól rozpoczyna poszukiwania wokalisty1, jako że Arek został powołany do wojska1, którym ostatecznie zostaje Szarowicz1.

============================================================================================
[1] Martin „Asphyxiation” wywiad przepr. Sławomir Kowalczyk dla „Hellraiser’ Mag nr3
[2] Łukasz Jaszak „Asphyxiation”, Sadistic Zine nr 4, 1994r
[3] Tom “Asphyxiation” wywiad przepr. Marzena Miotk dla “Genbachery Zine nr 2”
[4] Asphyxiation „„The Last Temptation” Art Crushing

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz