Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

GiaurGrupa powstaje w Będzinie w marcu 19921,2,3,4 roku z wokalisty Łukasza Girka i perkusisty Macieja Strzemińskiego3. Później do zespołu dołącza Arek i Żaba3, od tego momentu zespól rozpoczyna grę na poważnie3. W międzyczasie muzycy zostają wyrzuceni z miejsca prób3 i wpierw przenoszą się do Strzemińskiego, a później do Girka3. Pomimo problemów z salą prób, zostają skomponowane cztery utwory3 i zespól debiutuje scenicznie 4-ego lipca2,3. Wkrótce następują zmiany personalne2 i po zmianie gitarzysty stabilizuje się w formie: Girek, Strzemiński, gitarzyści Tomasz Królik i Paweł Pogoda oraz Arkadiusz Wieczorek bas5. W październiku4 grupa wchodzi do sosnowieckiego Decybel Studio, gdzie podczas trzydniowej sesji3 rejestruje demo3,4 utrzymane w stylistyce death metalu6, któremu grupa pozostaje wierna do końca6. W czasie rejestracji Strzemiński używa studyjnej elektrycznej perkusji Ronald4. Pierwotnie materiał miał wydać Loud Out Rec. ale po obyciu wstępnych rozmów, skończyło się wyłącznie na obietnicach i muzycy nie podpisali kontraktu z Adamem Mackiewiczem2. Zespól postanawia udać się do katowickiego Asta Rec.2 i demo w przeciągu dwóch tygodni ukazuje się na rynku2 pod tytułem „Human Race” i rozchodzi się w nakładzie około pięciu tysięcy sztuk1. W okresie tym dochodzi do kolejnych zmian personalnych2 i grupa zawiesza działalność2 na dwa miesiące3. Po reaktywacji skład wygląda następująco Girek, Strzemiński, Christopher gitara i Fatman bas2,3 i muzycy rozpoczynają pracę nad nowym materiałem1

2-ego stycznia 1994 grupa występuje na finale Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w katowickim Spodku2. W okresie6 tym nowym basistą zostaje Martin4. W 1995 roku grupa wchodzi do katowickiego Beat Music Studio gdzie nagrywa kolejne demo7, noszące roboczy tytuł „The Elect”4 a oficjalnie wydane pod tytułem „…Of Gods”6. Jego producentem jest Piotr Obresztalski redaktor naczelny zina Temple Of Noise6, z którym Girek współpracował przy pierwszym numerze6. Muzycy próbowali sprzedać swój materiał do MMP, DUM-DUM i Melissy, ale nie znalazł on zainteresowania w tych wytwórniach1. W okresie tym do grupy dołączył drugi gitarzysta Ed6. W 19986 roku zespól wydał split swych obydwóch dem7. Nazwa grupy została zaczerpnięta przez muzyków od tytułu powieści Geogre’a Byrona1, logo zaprojektował Michał Motłoch7.


============================================================================================
[1] Lucas ”Giaur” wywiad przepr. Mirosław Gotfryd dla „Dark Century Zine nr 1” 1995r
[2] Lucas ”Giaur” wywiad przepr. „Bestaial Zine nr 2” 1994r
[3] Michał Blochel ”Giaur” „Satanas Tedeum Zine nr 3”
[4] Maciej “Giaur” wywiad przepr. Piotr Obersztalski dla „Temple Of Noise nr 2”
[5] Mariusz Kmiołek „Giaur” , „Thrash’em All nr 6” 1993  
[6] Informacja niepotwierdzona źródłowo
[7] Giaur „… Of Gods/Human Race”Zdjęcia pochodzą z kasety Human Race oraz http://poliszmetaltop.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz