Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

wtorek, 9 września 2014

Amazeroth

Grupa powstaje w maju 1993 roku1,2,4,6 w Bytomiu, kiedy to do dwuosobowej formacji Mortuus1,4,6, grającej death metal w składzie Remigiusz Gawlik – śpiew i gitara oraz Paweł Leszczuk – perkusja6, dołączają basista Arkadiusz Borowiec i perkusista Piotr Siedlecki6. Gawlik przerzuca się z perkusji na gitarę6 i zmienia styl muzyki na mieszankę doom i death metalu6. Następuje również zamiana nazwy grupy na Amazeroth6, która jest imieniem księcia demonów mającego pod swoją komenda sześćdziesiąt legionów wojowników. Pomysłodawcą jej jest Siedlecki6, który wyszukał ją w słowniku wiedzy tajemnej6.

W maju grupa nagrywa w miejscowym DK „Filar”4, w którym odbywa próby4, kasetę „Promo”1,2,4. Kaseta rozchodzi się w ilości 100 egzemplarzy i pomimo słabej, jakości nagrań, zbiera pochlebne opinie6. W lipcu do zespołu dochodzi Natalia śpiew5, ale nie współpracuje z Amazeroth zbyt długo7. W okresie tym PTV „Rondo”5,6 emituje fragment koncertu grupy z Świętochłowic5 a Leszczuk i Siedlecki biorą udział w audycji radia Tarnobrzeg „Rodło”5,6 pod tytułem „Nie Tylko Thrash” 10 Minuciaków dla Metalmaniaków”6. W listopadzie zespół3,4, wchodzi do katowickiego studia Cyber Espirt3,4,6, gdzie podczas sześciodniowej sesji4, po pięć godzin dziennie4, nagrywa demo „Ten świat…”3,4,6.

Resztę okresu swej działalności grupa spędza na koncertach, który ostatni pożegnalny daje w marcu 1996 roku w bytomskim klubie „Caro”7. Po rozpadzie grupy Gawlik gra w Nokturn8,  Siedlecki jeszcze w czasie istnienia Amazeroth wpierw redagował Eligor zine, a następnie Silent Tears7, a obecnie po wyemigrowaniu do U.S.A. Rites Of Zygadena7.

============================================================================================
[1]Hubert Olejarczyk „Amazeroth” Ripping Sky nr 2 1994r
[2] Piotr Siedlecki  i Sivy “Amazeroth” Eligor Zine nr 2 1995r
[3] Amazeroth „Ten świat…” wydanie własne.
[4] Piotr Siedlecki „Amazeroth” wywiad przepr. Sivy dla “Slavonic Horde Zine nr1” 1995r
[5] Piotr Siedlecki „Amazeroth” wywiad przepr. „Bestial Zine nr3” 1994r
[6] Amazeroth  „Amazeroth” wywiad przepr. Mirosław Gotfryd dla „Dark Century Zine Nr 1” 1995r
[7] Informacja niepotwierdzona źródłowo
[8] Patrz biografia zespołu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz