Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

sobota, 4 października 2014

Equinox
Grupa powstała w lutym1 w Sztumie 1991 roku1 z inicjatywy gitarzysty Arka Furdala i śpiewającego basisty Piotra Czernika, występujących uprzednio w grupie Whisper5. Nazwę dla zespoły wymyśla Czerniak4. W sierpniu 1992 roku zespół wchodzi do studia Morden Sound w Gdyni1,5 gdzie w czasie sesji wspomaga, na prośbę Czenika5, ich Romuald Czyczyn-Egierd5 z zaprzyjaźnionej formacji Armagedon, czego przyczyną jest ograniczony czas realizacji nagrań i małe doświadczenie nowego perkusisty Wojciecha Kołpaka5. Demo ukazuje się za pieniądze Czerniaka2 i Sztumskiego Ośrodka Kultury2, gdzie grupa odbywała próby, pod tytułem „Unseakable Words”6. Ukazuje się ona pod szyldem Bidel Records2,6, pseudo wytwórni stworzonej przez muzyków2, której nazwa pochodzi od pseudonimu Czerniaka2. Zarejestrowany materiał jest utrzymany w stylistyce melodyjnego death metalu6. Niedługo później skład grupy zostaje rozszerzony od drugiego gitarzystę w osobie Marcina Dondalskiego1. W 1993 roku grupa występuje na małej scenie podczas festiwalu S’thrash’ydle ’933, na którą dostaje się dzięki uprzejmości Grzegorza Fijałkowskiego3 z Kassandra Promotion. W roku tym następuje też zmiana składu i Dondalskiego zastępuje Krzysztof Zalewski3. Grupa miała w planach ponowne wejście do studia Mordern Sound w celu nagrania materiału promocyjnego2, ale skończyło się tylko na rejestracji czterech utworów podczas próby, które ukazały się pod tytułem „Lost Dimension”7

Od lewej: Furdal, Czerniak, Dondalski, Kołpak
============================================================================================
[1] Ulotka promocyjna zespołu.
[2] Piotr Czerniak „Equinox” wywiad przepr. Piotr Obersztalski dla „Temple Of Noise Nr 2” 1994r
[3] Piotr Czerniak „Equinox” wywiad przepr. dla „Bestial Magzine nr 2” 1993r
[4] Piotr Czerniak „Equinox” wywiad przepr. Mirek Gotfryd dla „Dark Century Zine nr 1”
[5] Romuald Czyczyn-Egierd wywiad przepr. M.K. dla „Czarci Chwost nr 1”
[6] Equinox „Unseakable Words” Bidel Rec.
[7] Informacja niepotwierdzona źródłowo

Zdjęcia pochodzą z archiwum Piotra Czernika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz