Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

niedziela, 5 października 2014

CinisPo półrocznych próbach w kwietniu 1990 w Kaliszu, powstaje grupa Conqeror1,2 w składzie Artur Wieczorek i nieznany z imienia gitara, Arek Przybył perkusja i Olbracht Jackowski śpiew3. Niedługo później następują zmiany personalne2 i odchodzi gitarzysta3 a jego miejsce zajmuje basista2. W lipcu 1992 roku zespól opuszcza basista2 a jego role przejmuje Jackowski3, do zespołu dołącza również gitarzysta Michał Ciecierski2. Pod nazwą Conqeror muzycy wystąpili na Core-Rida w Wałczu, na przeglądzie „Każdy śpiewać może” w Słupcy, na małej scenie w części poza konkursowej festiwalu Jarocin oraz na imprezach Wielkiej Orkiestry Świątecznej4.

Od lewej: Korkosz, Jackowski, Przybył, Ciecierski
Z początkiem 1993 roku Wieczorka3 zastępuje Tomasz Korkosz2. W marcu grupa już pod nazwą Cinis zostaje wytypowana przez kaliskie Radio Centrum, jako jedna z ośmiu kapel mająca się ukazać na dwugodzinnym materiale odzwierciadlającym stan duchowy miejscowej sceny muzycznej2. W czerwcu zespól w ramach tego projektu4 wchodzi do studia Radio Centrum [prawdopodobnie CKiS – przyp M.K.]  gdzie rejestruje trzy utwory5 utrzymane w stylistyce death metalu5, której grupa pozostaje wierna do końca3. Nagrany materiał grupa rozprowadza, jako promo6. W okresie tym menadżerem grupy zostaje Michał Szulc3 będący również autorem logo zespołu1. W drugiej połowie roku3 Korkosza zastępuje Tomasz Banach3.

Od lewej: Banach, Przybył, Ciecierski, Jackowski

W styczniu 1994 roku zespół wchodzi do studia CKiS, gdzie rejestruje nowy materiał pod tytułem: „…And I Saw Red”7. Album pierwotnie miał ukazać się pod szyldem Carnage Rec2, ale zespól po pól roku przekładania terminów i nie wywiązywania się z obietnic przez Mariusza Kmiołka, rozwiązuje kontrakt za obu polną zgodą1, a materiał finalnie wydaje SPV Poland7. W 1995 roku firma I&E SPM wydaje profesjonalnie nagrane w 1993 promo1,5 oraz skład grupy rozszerza się o klawiszowca Piotra Rudowicza1.============================================================================================
[1] Michał Ciecierski „Cinis” wywiad przepr. Mariusz Gumowski dla „Beast Zine” nr 2 1995?
[2] Arek Przybył „Cinis” wywiad przepr. Sebastian Wojciechowski dla „Hellraiser’Mag” nr 3
[3] Informacje niepotwierdzone źródłowo.
[4] „Cinis” Fucking Bitch nr 6/7.
[5] Cinis „Cinis EP” 1995 SPM
[6] Cinis „Cinis” 1993
[7] Cinis „…And I Saw Red” SPV Poland

Zdjęcie pochodzi z archiwum Andrzeja Dabrowskiego oraz [5].

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz