Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

piątek, 28 listopada 2014

Guardian

Początki grupy pochodzącej z Białej Podlaskiej4 sięgają sierpnia 1986 roku3,4,5, kiedy to gitarzysta Przemek postanawia założyć zespół grający w stylu thrashcore3,5. W kwietniu 1987 roku1,3,4,5 formuje się następujący skład: Przemek, Marel gitara basowa i perkusista Długi4,5, a Guardian oficjalnie rozpoczyna działalność1,3,4,5. W styczniu 1988 do grupy dochodzi wokalista Kazjuro5, który wylatuje w sierpniu5. 23-24 tegoż samego miesiąca4,5 grupa rejestruje pierwsze demo „Guardian” w garażu1,3 u Marela1, który postanawia połączyć grę na basie że śpiewem5. Niedługo później Długi zostaje powołany do wojska3,5 a jego miejsce zajmuje Szary3,5. We wrześniu do zespołu dochodzi drugi gitarzysta Benny Hill3. Styl muzyczny grupy ulega zmianie z thrashcore na thrash-death5


W kwietniu 1989 roku5, w miejscowym W.D.K. Guardian dokonuje rejestracji drugiego dema pt. „Resurection And Beastlines Of Metal”5. 19-ego sierpnia zespół występuje na Thrashfest’89 w wągrowieckiej hali OSiR3. W roku tym6 grupa dokonała tez rejestracji video „Live From Biała Podlaska”3,5. Na przełomie 1989 i 1990 roku muzycy rozpoczynają prace nad materiałem nad trzecie demo5 którego emisja była planowana na kwiecień 1990 roku5. 28-ego lipca 1991 roku zespół występuje na Shark Attack Fest ’917. W sierpniu grupa w składzie Przemek, Marel, Długi i Chali grajacy na gitarze, wchodzi do CCS Studio w Warszawie gdzie rejestruje trzecie demo „Mind Of Darkness”, które ukazuje się nakładem Carnage records w roku następnym. W 1992 roku, 26-ego lipca Guardian gra na Shark Attack Fest ’92 oraz w sierpniu na S’thrash’ydle ’92. Menadżerem grupy był Wojciech Witkowski edytor „Beermacht Noise Zine” oraz organizator Shark Attack Fest’u2.
Od lewej: Chali, Przemek, Długi, Marel
 ============================================================================================ 
[1] Marel “Guardian”  wywiad przepr. Infernal Death nr2
[2] Wojciech Witkowski “Guardian” Wywiad przepr. Kicha Zine Unitive nr 3
[3] X (Wojciech Witkowski?) „Guardian” wywiad przepr. Butcher 1
[4] J.M. “Krajowe Podziemie Thrashcore” Na Przełaj
[5] Ulotka promocyjna zespołu
[6] Informacja niepotwierdzona źródłowo
[7] Plakat, folder, ulotka imprezy
[8] Guardian „Mind Of Darkness” Carnage Rec. 1992r

Zdjęcie pochodzi z [8]

1 komentarz:

  1. Fotka: od lewej Przemek, Chali, Długi, Marel

    OdpowiedzUsuń