Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

sobota, 21 lutego 2015

Beheaded

Grupa powstaje na przełomie 1991 i 1992 roku w Helu1,4 z inicjatywy trzech muzyków wokalisty i dwóch gitarzystów4, gdzie jednym z nich jest Marcin Urban2. Pierwsze próby odbywają w wagonie kolejowym miejscowego ośrodka wczasowego PKP4. Wkrótce zespół traci miejsce prób a muzycy rozpoczynają próby w domach rodzinnych4. W międzyczasie następuje zmiana na stanowisku bębniarza oraz skład grupy rozszerza się o basistę Kiśla4. Późną jesienią zostaje uregulowana sprawa miejsca na próby4. W luty 1993 roku następują zmiany na stanowisku wokalisty a wiosną Kisiel zostaje powołany do wojska4, następnie nowym perkusistą zostaje Mariusz Kubryn2. W 1995 roku dołącza do grupy gitarzysta Sylwester Czura grający uprzednio w formacji Plebania2. W styczniu 1996 grupę zasila basista Marcin Kopitzki2. Funkcje wokalisty obejmują gitarzyści gdzie Urban odpowiada za growl a Czura za czysty wokal2.
W październiku grupa wchodzi do gdańskiego studia SL1, gdzie rejestruje trzy utwory, utrzymane w stylistyce melodyjnego death metalu1 z elementami doom5, które ukazują się pod tytułem „Promo 96”1. Po sesji nagraniowej skład grupy zostaje rozszerzony o Magdę, grającą na flecie poprzecznym1,5. W 1997 roku Magda odchodzi z zespołu z powodów kłopotów rodzinnych2. Promo 96 miało ukazać się na splicie z zespołem Frost nakładem Sirius Rec., ale Eryk szef wytwórni wycofał się z realizacji z powodu kłopotów finasowych2. W 1997 roku skład grupy zostaje rozszerzony o wokalistę Patryka Adamczyka i klawiszowca Mariusza Rogackiego3, a zespól opuszcza Czura3. W roku tym do wojska zostaje powołany Kubryn, ale odbywa on służbę wojskową w jednostce na Helu2 oraz nie zostaje tez zrealizowany pierwotny plan6 zarejestrowania jesienią nowego materiału w Olsztyńskim Studio Selani5
Z początkiem 1998 roku muzycy dokonują rejestracji części nowego materiału na własne potrzeby3, który rozsyłają do kilku krajowych wytwórni3. W lipcu grupa ponownie wchodzi do Studia SL gdzie rejestruje siedem utworów6, które ukazują się pod tytułem „The Twilight” na kasecie wydanej własnym sumptem przez zespół6.
W 2002 Urban postanawia reaktywować zespół7, rezygnując z  klawiszy i czystego śpiewu7 na rzecz grania czystego death metalu7, oraz rozpoczął też poszukiwanie drugiego gitarzysty7.
  ============================================================================================
[1] Karol Jaszewski  “Beheaded” Horna nr 3 1997
[2] Marcin Urban “Beheaded” wywiad przepr. Karol Jaszewski dla „Horna nr 4” 1997r
[3] Marcin Kopitzki „Beheaded” wywiad przepr. „Oviraptor nr 4” 1998r
[4] Łukasz Jaszak „Beheaded” Sadistic nr 3 1994r
[5] “Beheaded” Silent Tears nr 4/5
[6] Informacja niepotwierdzona źródłowo
 

1 komentarz: