Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

piątek, 25 lipca 2014

Danger

Grupa powstaje w Szczecinku w kwietniu3 19841,3 roku z inicjatywy perkusisty Jacka Łopińskiego i gitarzysty Marka Burzyńskiego3. Niedługo później do zespołu dołącza Wojciech Nowicki, wpierw grający na gitarze a finalnie na basie3. Debiut sceniczny grupa odbywa w grudniu ’84 w Sczecinku3. Następują liczne zmiany składu do grudnia 1986 roku3 kiedy to odchodzi od formacji wokalista Robert Burzyński3. Z początkiem 1987 roku jego miejsce zajmuję Mariusz Juriewicz grający również na gitarze3, występujący uprzednio w formacji Faust5. Po uformowaniu się stałego składu grupa przyjmuję nazwę Danger3.

Październik 1984
W roku 1988 zespól przenosi swoją działalność do Miejsko-Gminego Osrodka Kultury w Czarnym k. Szczecinka2. W marcu występuje na Kafar ’88 w Sławnie2,3. W kwietniu Danger zdobywa puchar dyrektora wydziału kultury i sztuki w Słupsku za zdobycie I miejsca podczas IV wojewódzkiego przeglądu muzyki młodzieżowej2. W lipcu grają koncert w Słupsku z Turbo i Hektor oraz występują na MetalStorm2. W sierpniu zostaje zarejestrowane demo „Bez Litości”, które z przyczyn nie zależnych od zespołu zostaje skasowana2. W czerwcu 1989 roku zostaje nagrane demo „For Cliff Burton”2 tak samo jak pierwsze utrzymane w stylistyce thrash metalu. 

1989 Słupsk

Grupa rozpadła się w okolicach 1992 roku5.
W lutym 2004 roku grupa reaktywowała się w składzie Krzysztof Szabałowski śpiew, Burzyński gitara i klawisze, Wojciech Żydałowicz gitara i Łopiński4 i zarejestrowała sześć utworów zagranych w stylistyce hard rockowej4.

2004
1992


============================================================================================
[1] Jacek Łopiński „Danger” wywiad przepr. Fijoł dla „Kicha Zine Univite nr 3” 1991r
[2] Piotr Kaczmarek „Danger” Deathreign nr 1
[3] Jacek Łopiński „Danger” wywiad przepr. Adam Szulc dla „Butcher nr1” 1990r
[4] http://mp3.com.pl/DANGER/ 23.07.2014
[5] Informacje niepotwierdzone źródłowo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz