Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

czwartek, 18 czerwca 2015

Alioth

Grupa powstaje we wrześniu 1983 roku w Warszawie pod nazwą X-Ray. Pierwszy skład tworzą śpiewający gitarzysta Piotr Konicki (21.VII.1966), gitarzysta Albert Żółtowski (27.X.1966)., basista Wojciech Bejm oraz perkusista Andrzej Szymańczyk (15.VI.1968 – 12.IV.1998) . W 1985 roku do zespołu dołącza Jerzy Misiurski (22.IV.1966), który debiutuje scenicznie podczas występu na warszawskim stadionie RKS Okęcie. W 1986 roku następuje nazwa zmiany na Alioth, grupa żegna się również z Misiurski, pożegnalny koncert odbywa się w Opocznie, a na jego miejsce zostaje przyjęty Dariusz Specjał. Zmienia się tez styl muzyczny zespołu z heavy metalu na power metal. 5-ego sierpnia grupa występuje w części konkursowej na FMR Jarocin’87. Jesienią Alioth zawiesza działalność, czego przyczyną jest powołanie do wojska Specjała, Bejma i Żółtowskiego.
Alioth 1985? od lewej: Bejm, Szymańczak, Żółtowski, Misiurski, Konicki
W 1989 roku grupa reaktywuje się w składzie Żółtowski, Specjał i Bejm oraz Bogusław Balcerek gitara i Piotr Jagielski perkusja. Konicki podówczas rezygnuję z grania na rzecz rodziny a Szymańczyk rozpoczyna współpracę wpierw z Closterkeller a następnie z Kultem. W 1990 roku zmienia się styl muzyczny grupy z power metalu na thrash oraz pod wpływem Balcerka zmienia ona nazwę na Holocaust. W 1991 z powodów personalnych i odmiennych poglądów muzycznych opuszcza zespół Balcerek, a jego miejsce zajmuje Dariusz Drzewiecki. Muzycy powrotem wracają do nazwy Alioth. W 1992 roku odchodzi Specjał, a grupa werbuje nowego wokalistę. Wkrótce odchodzi Bejm z powodu kłopotów rodzinnych.  Zespól zaczyna borykać się skompletowaniem składu oraz organizacją prób. Zmęczony sytuacją w grupie Żółtowski wyjeżdża za granicę. Alioth istnieje jeszcze przez jakiś czas jako kwartet, by w 1993 ogłosić koniec działalności.

Alioth podczas VIII Przeglądu Amatorskich Form Muzycznych Ochota
W 2008 roku Konicki i Żółtowski powołują do życia zespól Hellhaim. Szymaczyk umiera nagle z powodu udławienia się gumą do życiu podczas snu po wcześniejszym zażyciu narkotyków. Balcerek współpracował Katmandu i Blackhorseman a obecnie gra w formacji Hetman i Boguslaw Balcerak’s Crylord. Specjał i Bejm porzucili działalność muzyczną.

Holocaust od lewej Bejm, Jagielski, Specjał, Drzewiecki, Zółtowski
============================================================================================
[] Materiał oparty na wypowiedziach członków zespołu na Facebooku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz