Blog ten jest poświęcony historii polskiej sceny heavy metal, od czasów jej powstania po dziś, w znaczeniu tego terminu z lat ‘80, więc znajdą się tu też zespoły, których dziś nikt tak nie kwalifikuje.

Biografie zespołów będą sukcesywnie poprawiane i rozwijane wraz z dotarciem przez autora do nowych informacji. Więc nigdy nic nie wiadomo i lakoniczna, kilku zdaniowa notka z czasem może się przerodzić w epos ;). Informację o zespołach czerpię z rożnych źródeł, które podane są u spodu artykułu. W wypadku sprzeczności zawartych w źródłach, role decydującą, co do wyboru źródła odgrywał czas jego pochodzenia, następnie to czy jest to informacja od zespołu, czy notka dziennikarska.

Polecamy z całego serca:

środa, 11 listopada 2015

Viking aktualizacja nr1. 28.VIII.2019

Viking rok 1985, od lewej, góra: Paweł Wlaźlak, Dariusz Kurzelewski, Maciej Pilarczyk; dół: Dariusz Nowacki, Jan Marecki
Zespół powstaje w 1981 roku w Radomsku, w składzie: Jan Marecki i Dariusz Nowacki,  gitary, Dariusz Staszewski gitara basowa i Paweł Wlaźlak na perkusji [1]. W późniejszym okresie grupę zasila wokalista Maciej Pilarczyk, Staszewskiego zastępuje Dariusz Kurzeleski, a Marecki przechodzi na bas. [1] W 1985 roku biorą udział w przeglądzie OMPP w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie ocenzurowano wszystkie teksty Pilarczyka [1]. W czasie próby, podczas której wokalista próbował zaśpiewać je w oryginalnej formie, wyłączono nagłośnienie i usunięto zespół z konkursu [1].
Po odejściu wokalisty, z powodu powołania go do wojska, grupa występuje w sierpniu na Jarocinie ‘85[1]. Nie udaje jej się dostać do finałowej dziesiątki, co według członków zespołu wiązało się z brakiem wokalisty [1], ale biorą udział w koncercie laureatów [1].
Nowym wokalistą zespołu zostaje Bogdan Zasępa [1]. 30 lipca 1986 ponownie występują w Jarocinie, do którego dostają się z koncertów eliminacyjnych [1]. Miejscem prób zespołu była podówczas sala w Domu Kultury przy fabryce FAMEG w Radomsku. Ówczesne teksty o mrocznej tematyce [1] napisała dla muzyków Anna Poszwińska, współpracująca wcześniej z formacją Osjan [1]. Muzycznie grupa prezentowała heavy metal, z perkusją na dwie centrale (co nie było wówczas zbyt częste w Polsce) z domieszką nowej fali [1]. Po odejściu Zasępy nowym wokalistom zostaje Waldemar Ucieklak, sam piszący teksty [1].

W 1987 roku Marecki porzuca gitarę basową i zostaje wokalistą,  który również pisze  własne teksty [1]. Jego miejsce przejmuje Jacek Gabryelczyk[1]. Kurzelskiego, który podjął studia aktorskie [] zastępuje Dariusz Misiak [1]. W nowym składzie grupa dokonuje rejestracji taśmy demo w Myszkowie, z której po latach w formie singla zostają wydane utwory: „Gorzki Powszedni Chleb” i „Cesarskie Cięcie” [1]. W sierpniu formacja występuje na Drrramie w Pruszczu Gdańskim [1], a po kilku wrześniowych koncertach, zespół opuszcza Wlaźlak, powołany do wojska [1]. Z początkiem 1988 roku formacja się rozpada [1]. 



[1] Opracowane w oparciu o korespondencje prywatną z Maciejem Pilarczykiem i Pawełem Wlaźlakiem.

2 komentarze:

  1. Na perkusji, nie na basie Paweł Wlaźlak. Teksty do utworów do Jarocina w 1986 r. napisała Anna Poszwińska z Radomska, która współpracowała wcześniej z zespołem Osjan. Były odlotowe. Całość twórczości na tamte czasy była bardzo nowatorska, co było dobrze ocenione podczas eliminacji. Wokalista wyglądał wtedy, jak Jim Morrison w czasach młodości. Po odejściu z zespołu Darka Kurzelewskiego (studia aktorskie) zastąpił Darek Misiak. Przeprowadzka do Częstochowy Darka Nowackiego wiązała się ze zmianą składu osobowego i nazwy zespołu na Danger Drive.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moim zdaniem bardzo fajnie opisany problem. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń